Nowość! Paracetamol sposobem na sepsę

wbijamszpile.pl 7 miesięcy temu

Acetaminofen, znany szerzej jako paracetamol, to powszechnie stosowany środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Najnowsze badania sugerują, iż może on również odgrywać kluczową rolę w zapobieganiu zespołowi ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) i uszkodzeniom narządów u pacjentów z sepsą. Wyniki tych przełomowych badań opublikowano na łamach prestiżowego pisma „JAMA”.

Sepsa jest niekontrolowaną i skrajną reakcją organizmu na infekcję. W jej przebiegu czerwone krwinki ulegają uszkodzeniu i obumierają w nienormalnie szybkim tempie, uwalniając do krwi „hemoglobinę bezkomórkową”. Organizm nie jest w stanie efektywnie pozbyć się nadmiaru tej hemoglobiny, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów.

Przełomowe badania

Badania kliniczne wspierane przez amerykański National Institutes of Health (NIH) wykazały, iż podawanie dożylne acetaminofenu przynosi znaczące korzyści, zwłaszcza u najciężej chorych pacjentów z sepsą. Lek ten obniża ryzyko uszkodzenia narządów oraz rozwoju ARDS – stanu, który umożliwia przedostawanie się płynu do płuc.

W wyniku terapii pacjenci w najcięższym stanie rzadziej potrzebowali wentylacji mechanicznej, a śmiertelność, choć spadła nieznacznie, nie osiągnęła poziomu istotności statystycznej.

Odkrycia Lorraine Ware

Profesor Lorraine Ware z Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville, główna autorka badań, wcześniej wykazała, iż acetaminofen, czyli paracetamol, blokuje szkodliwy wpływ hemoglobiny bezkomórkowej na płuca. Jej najnowsze badania potwierdziły, iż lek ten jest szczególnie skuteczny u pacjentów z wysokim poziomem hemoglobiny bezkomórkowej, co jest związane z większym ryzykiem ARDS i wyższą śmiertelnością.

Biomarkery – klucz do skutecznej terapii

Naukowcy podkreślają, iż identyfikacja wysokiego poziomu hemoglobiny bezkomórkowej jako biomarkera może być przełomem w leczeniu sepsy. Szybkie określenie, którzy pacjenci mogliby odnieść korzyść z leczenia acetaminofenem, mogłoby znacząco poprawić wyniki terapii.

Choroba przebiega tak szybko, iż zwykle nie mamy czasu, aby dowiedzieć się, które biomarkery pomagają przewidzieć, jaka terapia przyniesie najlepszy wynik – powiedział dr Michael Matthay z University of California w San Francisco.

Mamy nadzieję, iż te odkrycia podkreślą potencjalną wartość terapeutyczną wykorzystania biomarkera.

Szczegóły badania

W badaniu klinicznym wzięło udział 447 dorosłych pacjentów z sepsą oraz dysfunkcją narządów oddechowych lub układu krążenia z 40 szpitali w USA. Pacjenci byli losowo przydzielani do grupy otrzymującej acetaminofen lub placebo dożylnie co sześć godzin przez pięć dni. Następnie monitorowano ich przez 28 dni, analizując m.in. liczbę pacjentów przeżywających bez wspomagania narządów.

Paracetamol. Bezpieczna terapia

Podawany dożylnie acetaminofen okazał się bezpieczny, nie wykazując różnic w uszkodzeniu wątroby, niskim ciśnieniu krwi czy innych zdarzeniach niepożądanych w porównaniu z placebo. Uszkodzenia narządów były znacznie mniejsze, a częstość ARDS w ciągu siedmiu dni od przyjęcia do szpitala również spadła.

W grupie z wyższą zawartością hemoglobiny bezkomórkowej jedynie 8 proc. pacjentów przyjmujących acetaminofen wymagało wentylacji mechanicznej, w porównaniu do 23 proc. w grupie placebo.

Przyszłość Badań

Autorzy badania planują większe badania kliniczne, koncentrując się na pacjentach z wyższym poziomem hemoglobiny bezkomórkowej. Ich celem jest dalsze potwierdzenie terapeutycznego potencjału acetaminofenu w leczeniu sepsy.

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Idź do oryginalnego materiału