Nowe wyzwania przed technikami farmaceutycznymi…

farmacja.pl 1 tydzień temu

26 marca weszła w życie ustawa o niektórych zawodach medycznych. Oprócz kwestii organizujących zasady wykonywania zawodu technika farmaceutycznego zawiera ona także regulacje dotyczące innych zawodów związanych z szeroko pojętą medycyną. Skupiając się jednak na kwestii techników farmaceutycznych trzeba podkreślić jeden fakt. Taki, iż 26 września upływa graniczny termin, do którego każdy z nich powinien dokonać wpisu do utworzonego ustawą rejestru. Centralny rejestr osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego to zatem kwestia nie mogąca pozostać obojętna każdemu z nich. O tym, co należy wiedzieć przed dokonaniem wpisu i czy o taki wpis trudno rozmawialiśmy w najnowszej odsłonie „Kwadransa z Farmacją” z Przemysławem Nowakiem, Prezesem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych.

Centralny rejestr osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego – czy trudno o taki wpis?

W środowisku farmaceutycznych co i rusz pojawiają się głosy, iż dokonanie wpisu do rejestru nie należy do najłatwiejszych. W opinii naszego gościa sama procedura nie jest jednak zbyt skomplikowana. Mimo to mogą pojawić i pojawiają się problemy innej natury. O jakie problemy chodzi?

Jeśli chodzi o największą bolączkę centralnego rejestru jest nią zaświadczenie o odbyciu dwuletniego stażu w aptece – zasugerował Przemysław Nowak.

Okazuje się bowiem, iż istnieje spora grupa osób, które takiego zaświadczenia nie posiadają. Co gorsza – znaczna część z nich może go już w ogóle nie otrzymać. Wynika to chociażby z faktu, iż kierownik zatwierdzający wówczas staż już nie pracuje. Albo też apteka, w której odbyto staż już nie funkcjonuje. Często mają zatem miejsce sytuacje, kiedy to zaświadczenie wypisuje aktualny kierownik, pomimo, iż to nie on był wówczas na tym stanowisku. Co na to nasz gość?

Ministerstwo Zdrowia nie przyznaje kar dla kierowników aptek, którzy podpisali takie zaświadczenie, pomimo, iż nie byli kierownikami w tym czasie – podkreślił nasz rozmówca.

Przemysław Nowak stwierdził także, iż według resortu zdrowia zaświadczenia samo w sobie nie jest niezbędne do wpisania danej osoby do rejestru.

Centralny rejestr – co trzeba wiedzieć?

Najważniejszą informacją, jeżeli chodzi o dokonanie wpisu do rejestru jest kwestia granicznej daty. Jest nią 26 września 2024 roku. Złożenie wniosku do tego czasu umożliwi zachowanie pełni praw zawodowych. jeżeli technik nie dokona wpisu po 26 września w praktyce nie może wykonywać zawodu technika farmaceutycznego, będąc zatrudnionym na takim stanowisku w aptece. Warto też wiedzieć, iż dokonywanie takich wpisów trwa.



Wpisy są przekazywane do Urzędów Wojewódzkich, a w nich oczekuje się minimum 1 miesiąc na dokonanie takiego wpisu – podkreśla gość KzF.

Po dokonaniu wpisu Urzędy mają czas do 26 marca 2025 roku na przesłanie potwierdzenia o dokonaniu takiego wpisu. jeżeli do tego czasu osoba, która zarejestrowała się nie otrzyma takiego potwierdzenia nie powinna dalej wykonywać czynności, wynikających z zatrudnienia jako technik farmaceutyczny w aptece.

A co ze stażystami?

Kwestia konieczności rejestracji techników-stażystów budzi chyba największe wątpliwości. Bo zdaniem jednych stażysta to jeszcze nie technik, a zdaniem drugich stażysta posiada już dyplom ukończenia szkoły i nabycia umiejętności dedykowanych technikom farmaceutycznym. Jaka jest zatem odpowiedź na pytanie, czy stażyści również muszą dokonać wpisu do centralnego rejestru?

Posiłkując się wypowiedziami ministerstwa zdrowia, jeżeli chodzi o moje zapytania to dla nich technik-stażysta nie jest pełnoprawnym technikiem farmaceutycznym i nie musi składać wniosku o wpis do rejestru do czasu ukończenia stażu – zasugerował Przemysław Nowak.

Zdania w tym temacie są mocno podzielone. W opinii wielu prawników osoby takie mogą już dokonać wpisu do rejestru. W ocenie naszego gościa mogą, ale nie muszą. Tym bardziej, iż do czasu ukończenia stażu punkty zebrane za ewentualne szkolenia nie będą wliczane w pulę punktów niezbędnych do zaliczenia 5-letniego okresu ustawicznego kształcenia.

Co jeszcze zmieni się po 26 września?

Odpowiedź brzmi – sporo. Od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie ustawowy obowiązek ciągłego szkolenia się dla techników. To coś na wzór obowiązku, jaki w tej chwili obejmuje magistrów farmacji. W 5-letnich okresach technicy będą musieli zebrać 200 punktów edukacyjnych.

Rozliczenia zebranych punktów będzie dokonywał Urząd Wojewódzki – komentuje Prezes OZZ Techników Farmaceutycznych.

Dużą zmianą będzie także fakt utworzenia Sądu Dyscyplinarnego. W zakres jego obowiązków wchodzić będzie prowadzenie spraw o odpowiedzialność zawodową techników farmaceutycznych. W jaki sposób będzie można złożyć skargę na technika farmaceutycznego? I jakie pomysły na przyszłość ma związek techników farmaceutycznych w związku z nowymi regulacjami? O tym i o innych aspektach nowej rzeczywistości można wysłuchać więcej w najnowszym odcinku „Kwadransa z Farmacją”.

© MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału