Ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta nałożono na Narodowy Fundusz Zdrowia kilka nowych zadań – między innymi monitorowanie wskaźników jakości. Te będą określone przez ministra w rozporządzeniu. Prace na nimi trwają. W resorcie zdrowia na początku grudnia odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano projekt wskaźników jakości opieki zdrowotnej – są one wynikiem prac Zespołu do Opracowania Rekomendacji pod przewodnictwem dr. n. med. Bernarda Waśki. Co już wiemy o wskaźnikach?
Zaproponowano 36 wskaźników jakości opieki zdrowotnej dla obszaru klinicznego (po cztery dla neurologii, ortopedii, chirurgii naczyniowej, związane z przeszczepieniem tkanek i narządów, dla ginekologii i położnictwa, trzy dla okulistyki i trzynaście innych) możliwych do wyliczenia na podstawie danych sprawozdawczych. Wskaźniki podzielono według parametrów, zgodnych z ustawą, to jest:
– efektu leczniczego,
– powtórnych hospitalizacji z tej samej przyczyny,
– śmiertelności po zabiegach: w trakcie hospitalizacji w okresie 30 dni, 90 dni oraz roku od dnia zakończenia hospitalizacji,
– doświadczenia w wykonywaniu określonych świadczeń opieki zdrowotnej,
– struktury procedur medycznych wykonywanych w przypadkach określonych problemów zdrowotnych.
We wskaźnikach konsumenckich zwrócono uwagę na doświadczenia pacjentów z uwzględnieniem komfortu, anonimowości i efektywności procesu zbierania ankiet satysfakcji.
Zarekomendowano eliminowanie ankiet w wersji papierowej i wypełnianie ich poprzez Internetowe Konto Pacjenta lub bezpłatną infolinię.
Zaproponowano również warunki brzegowe premiowania – między innymi minimalna liczba ankiet dla placówki w wyznaczonym okresie czasu i nie mniej niż 15 proc. zrealizowanych zdarzeń medycznych.
Więcej o wskaźnikach w prezentacji przygotowanej dla „Menedżera Zdrowia” przez Agnieszkę Nowak-Musiej.
Materiał lekarki, menedżerki ochrony zdrowia, zastępcy okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie, ekspertki do spraw zarządzania i prezeski zarządu MediMentors Agnieszki Nowak-Musiej do obejrzenia poniżej.