Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej w ramach deklaracji wyboru pielęgniarki POZ, w przypadku objęcia opieką pacjentów po hospitalizacji, finansowana będzie kompleksowa opieka pielęgniarska w ramach opieki przejściowej, obejmującej trzy typy porad – poradę pielęgniarską leczenia ran, poradę pielęgniarską stomijną i poradę pielęgniarską urologiczną.
Narodowy Fundusz Zdrowia wykluczył rozliczenie porad, gdy pacjent korzysta jednocześnie ze świadczeń w rodzaju:
• świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze,
• opieka paliatywna i hospicyjna,
• świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie w zakresach:
– kompleksowe leczenie ran przewlekłych (KLRP-1),
– kompleksowe leczenie ran przewlekłych 2 (KLRP-2),
• leczenie szpitalne.
Jednocześnie NFZ dopuszcza finansowanie w tym samym czasie dwóch lub więcej typów porad pielęgniarskich spośród wymienionych (porada pielęgniarska leczenia ran, porada pielęgniarska stomijna, porada pielęgniarska urologiczna).
Porady realizowane są w domu pacjenta i w tym przypadku finansowane są według zasady, iż pierwsza porada pielęgniarska finansowana jest stawką, o której mowa w poz. 2.8 załącznika nr 1. Jest to w ramach kompleksowej opieki pielęgniarskiej porada pielęgniarki realizowana w domu świadczeniobiorcy z wyceną 105,64 zł. Kolejna porada pielęgniarska finansowana jest stawką, o której mowa w poz. 2.8 załącznika nr 1, korygowaną współczynnikiem 0,5.
Opracowanie: INK