Od 1 marca 2023 r. zaczęło funkcjonować rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty. Określa ono m.in. program stażu podyplomowego, sposób jego organizacji oraz czas jego odbywania. Anna Madajczyk z działu prawnego OIL w Łodzi przedstawiła najważniejsze zagadnienia. Jak wynika z rozporządzenia, staż podyplomowy lekarza trwa 13 miesięcy, natomiast lekarza dentysty lub lekarza będącego żołnierzem w czynnej służbie wojskowej – 12 miesięcy. Lekarz stażysta odbywa staż podyplomowy przez cały okres jego trwania w wymiarze czasu równym czasowi pracy lekarza zatrudnionego w podmiocie leczniczym, co oznacza, iż nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i średnio 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Dodatkowo lekarz stażysta pełni dyżur medyczny jako dodatkowy członek zespołu dyżurnego.
Odbywanie stażu podyplomowego nadzoruje koordynator stażu, który przede wszystkim planuje i nadzoruje przebieg realizacji stażu podyplomowego, a także decyduje o sprawach związanych ze szkoleniem lekarzy stażystów, w szczególności poprzez ustalanie indywidualnych harmonogramów realizacji staży, kierowanie lekarzy stażystów do odbycia staży cząstkowych lub części stażu cząstkowego oraz na szkolenia.
Kierownik podmiotu, w którym lekarz odbywa staż, zawiera z nim umowę o pracę na czas określony, czyli na taki okres, jaki umożliwi lekarzowi realizację programu stażu.
W przypadku lekarza program stażu obejmuje pogłębianie wiedzy teoretycznej oraz doskonalenie umiejętności praktycznych z takich dziedzin, jak choroby wewnętrzne, pediatria, chirurgia ogólna, intensywna terapia oraz medycyna ratunkowa czy medycyna rodzinna. Rozporządzenie przewiduje również szkolenia z zakresu profilaktyki onkologicznej, leczenia bólu, orzecznictwa lekarskiego, prawa medycznego i bioetyki, zdrowia publicznego oraz profilaktyki dotyczącej szczepień ochronnych, komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym oraz przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.
W przypadku lekarza dentysty program stażu obejmuje stomatologię zachowawczą z endodoncją, stomatologię dziecięcą, chirurgię stomatologiczną, protetykę stomatologiczną, periodontologię oraz choroby błony śluzowej, ortodoncję i profilaktykę onkologiczną.
Przewidziane są szkolenia z zakresu leczenia bólu, orzecznictwa lekarskiego, prawa medycznego i bioetyki, zdrowia publicznego i profilaktyki dotyczącej szczepień ochronnych, komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym oraz kurs w dziedzinie medycyny ratunkowej.
Nowością wprowadzoną rozporządzeniem jest przyznana wyłącznie lekarzom (nie dotyczy to lekarzy dentystów) część personalizowana stażu podyplomowego, która trwa 10 tygodni. W jej ramach lekarz może wybrać sobie dodatkowo trzy dziedziny medycyny, które leżą w kręgu jego zainteresowań.
Kolejną zmianą, która daje stażystom możliwość lepszego przygotowania zawodowego, jest rezygnacja z przepisu, na podstawie którego stażysta mógł prowadzić maksymalnie pięciu pacjentów.
Zarówno lekarz, jak i lekarz dentysta mogą odbywać staż w ramach staży cząstkowych lub części staży cząstkowych z zakresu poszczególnych dziedzin medycyny oraz szkoleń i kursów. W przypadku części spersonalizowanej stażu możliwe jest łączenie jego okresów cząstkowych dla jednej lub dwóch wybranych indywidualnie dziedzin.
Opracowanie: INK