Nowa terapia poprawia funkcje poznawcze w schizofrenii

termedia.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Ksanomelina/chlorek trospiny – nowy agonista receptora muskarynowego M1/M4 – jest powiązany ze znaczną poprawą funkcji poznawczych u pacjentów z ostrym stanem schizofrenii i zaburzeniami poznawczymi.



Połączone dane z dwóch 5-tygodniowych badań klinicznych fazy tzreciej przeprowadzono w celu oceny skuteczności monoterapii ksanomeliną/trospium w porównaniu z placebo u 357 dorosłych pacjentów z ostrą schizofrenią.

Ocenie poddano cztery najważniejsze domeny funkcji poznawczych: wykonawcze, pamięć wzrokową, trwałą uwagę oraz przypominanie/rozpoznanie werbalne.

Leczenie obejmowało elastyczne dawkowanie, zaczynając od 50 mg/20 mg dwa razy na dobę przez 2 dni, a następnie zwiększając do 100 mg/20 mg dwa razy na dobę przez 3–7 dni, z opcjonalnym zwiększeniem do maksimum 125 mg/30 mg dwa razy na dobę od 8. dnia.

Uczestnicy badania zostali sklasyfikowani jako upośledzeni poznawczo, jeżeli wykonali jeden lub więcej SD poniżej zdrowych standardów normatywnych w testach wyjściowych.

Badania wykazały, iż ksonamelina/trospium w porównaniu z placebo nie wykazała istotnego wpływu na wyniki poznawcze w pełnej próbie.

Środki halucynogenne mogą zwiększać ryzyko zaburzeń ze spektrum schizofreniiStosowanie substancji halucynogennych jest związane z 21-krotnym wzrostem ryzyka wystąpienia zaburzeń ze spektrum schizofrenii (SSD) - wynika z dużego badania populacyjnego.
Idź do oryginalnego materiału