Nowa Rzeczniczka MŚP interweniuje w sprawie rynku aptecznego…

farmacja.pl 1 tydzień temu

Wkrótce minie rok od obowiązywania „Apteki dla Aptekarza 2.0”. To nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, która miała uszczelnić „Aptekę dla Aptekarza” z 2017 roku. Dzięki niej przesiębiorcy z rynku aptecznego stracili możliwość przejmowania istniejących na rynku aptek. Dużym sieciom aptecznym uniemożliwiło to powiększanie liczby należących do nich placówek.

„AdA 2.0” od samego początku budziła kontrowersje – zarówno przez sposób jej wprowadzenia, jak i zakres wprowadzanych zmian. Krytykowali ją przede wszystkim przedsiębiorcy z rynku aptecznego i sieci apteczne, reprezentowane przez ZPA PharmaNET. Okazuje się, iż kilka tygodni temu organizacja ta spotkała się z nową Rzeczniczką Małych i Średnich Przedsiębiorców – Agnieszką Majewską. Po spotkaniu ZPA PharmaNET przekazał jej pismo z konkretną propozycją uchylenia „AdA 2.0”.

– Wbrew powszechnej opinii nowa regulacja nie jest uszczelnieniem „Apteki dla Aptekarza”, ale stanowi zbiór całkowicie nowych i o wiele dalej idących restrykcji. W przeciwieństwie do nowelizacji z 2017 r., która miała zatrzymać otwieranie nowych aptek przez podmioty inne niż farmaceuci i ich spółki, nowe przepisy obejmują wszystkie apteki, także już działające, co stanowi elementarne naruszenie praw własności i ochrony praw nabytych – czytamy w piśmie ZPA PharmaNET.

Organizacja przekonywała w nim o katastrofalnych skutkach „AdA 2.0” dla pacjentów i właścicieli aptek. Jednocześnie sugerowała, iż obecne regulacje umacniają pozycję największych sieci hurtowni w kraju „działających w warunkach oligopolu”.

Nowa Rzeczniczka MŚP, stare podejście…

W rezultacie Rzeczniczka MŚP niedawno zwróciła się w tej sprawie do Minister Zdrowia – Izabeli Leszczyny. Wystosowała wniosek „o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw przedsiębiorców”. Tym sposobem, podobnie jak swój poprzednik – Adam Abramowicz – Agnieszka Majewska w sporze dotyczącym kształtu rynku aptecznego, stała po stronie grupy właścicieli sieci aptek.

Przypomnimy, iż przez ostatnie lata Rzecznik MŚP brał udział w licznych postępowaniach, stając w opozycji do samorządu zawodu farmaceuty. Krytykowany był za to przez indywidualnych farmaceutów, którzy wspierają „Aptekę dla Aptekarza”.

Agnieszka Majewska w swoim piśmie do Minister Zdrowia powołuje się zresztą na wystąpienie Adama Abramowicza z 2023 roku. Krytykował on wtedy sposób procedowania „AdA 2.0”. Przypomnijmy, iż nowelizację wprowadzono z pomięciem konsultacji publicznych i bez oceny skutków regulacji. Stanowiła ona „wrzutkę poselską” do ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych.

– Mając na uwadze daleko idące konsekwencje obowiązujących regulacji (tzw. „Apteka dla aptekarza 2.0”) wprowadzanych do porządku prawnego Ustawą zmieniającą, zasadny jest postulat weryfikacji oraz ponownej analizy tych przepisów prawa – pisze nowa Rzecznik MŚP.

Jej zdaniem dalsze obowiązywanie tego typu regulacji może skutkować powstaniem „poważnych barier i utrudnień w zakresie wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz trudne do odwrócenia skutki”.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału