Kampania „Hamuj raka! Daj szansę płucom!” w tym roku pod hasłem „Pospolite ruszenie” zwraca uwagę na problem związany z późnym diagnozowaniem nowotworów płuca. Centralnym elementem tej edycji kampanii jest badanie diagnostycznych potrzeb pacjentów.
Rak płuca jest w Polsce główną przyczyną zgonów nowotworowych wśród kobiet i mężczyzn. w tej chwili rocznie diagnozuje się około 23 tysięcy nowych przypadków zachorowań. Niestety, większość pacjentów dowiaduje się o swojej chorobie zbyt późno.
Tegoroczna edycja kampanii pod hasłem „Pospolite ruszenie” odwołuje się do idei jedności i solidarności. To nie tylko wyraz wsparcia dla chorych, ale także niesienie im realnej pomocy. Opracowane na zlecenie stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny badanie skierowane jest do pacjentów, którzy chorują na raka płuca. A także tych w procesie diagnozy. istotną rolę w zbieraniu danych pełnią również osoby im towarzyszące. Bliscy oraz opiekunowie. Pacjenci z wielu różnych przyczyn mogą potrzebować pomocy przy wypełnianiu ankiety. PARS zaprasza więc do „Pospolitego ruszenia” wszystkie osoby, które mają w swoim otoczeniu osoby chorujące na raka płuca i mogą zachęcić je do wzięcia udziału w badaniu. Doświadczenia pacjentów zebrane z całej Polski dadzą obiektywny obraz sytuacji. A także materiał do wnikliwej analizy. Jej efekty zostaną następnie zaprezentowane tym, którzy podejmują decyzje o dostępie do diagnostyki i leczenia.
„Jako organizacja działająca na rzecz pacjentów onkologicznych chcemy, aby zgromadzone informacje przyczyniły się do poprawy usług diagnostycznych osób chorych na raka płuca. Od tej wiedzy może zależeć zdrowie kilkudziesięciu tysięcy Polaków rocznie! W tym roku PARS koncentruje się szczególnie na etapie diagnozy” – skomentowała Elżbieta Kozik, prezeska PARS.
Diagnoza: kto i jak?
Rak płuca to piąta przyczyna zgonów nowotworowych na świecie wśród osób niepalących. Podczas gdy u osób palących – przyczyna pierwsza. Wynika z tego, iż najbardziej narażoną grupę – osoby palące – powinno się objąć szczególną opieką diagnostyczną. Np. badaniem przesiewowym. Takie badanie można wykonać w ramach Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca dzięki niskodawkowej tomografii komputerowej. Niestety, wśród lekarzy POZ oraz osób z grup ryzyka przez cały czas istnieje bardzo mała świadomość możliwości skorzystania z tego programu.
Na diagnostykę w kierunku raka płuca powinno się skierować także osoby, które:
- uskarżają się na uporczywy długotrwały kaszel,
- zauważają zmianę jego charakteru,
- czują ból w klatce piersiowej lub duszność.
Zdecydowanie to wskazania do dalszych badań, które, niestety, często zastępuje się… kilkukrotną antybiotykoterapią.
Kluczowy element kompletnej i nowoczesnej diagnostyki stanowi także wykonanie badania molekularnego. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca. Dopiero po przeprowadzeniu diagnostyki molekularnej możliwy jest świadomy wybór najlepszej i najbardziej adekwatnej metody leczenia.
Czy w Polsce raka płuca diagnozujemy w sposób optymalny? Czy chorzy mają dostęp do wszystkich metod postępowania diagnostycznego? Jak długo pacjenci czekają na wyniki? Odpowiedzi zebrane w ramach ankiety kampanii „Pospolite ruszenie. Hamuj raka! Daj szansę płucom!” zostaną zaprezentowane w listopadzie podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez PARS.
W ramach kampanii oprócz ankiety badającej diagnostyczne potrzeby pacjentów z rakiem płuca przeprowadzone zostaną webinary. A na kanałach socialmediowych stowarzyszenia PARS pojawią się edukacyjne posty oraz formaty wideo.
Zbieranie ankiet potrwa do 30 września. Link do ankiety: https://ankieteo.pl/s/pospolite_ruszenie. Kampania powstała dzięki współpracy Lung Ambition Alliance.
Polskie Amazonki Ruch Społeczny