W przypadku wyrobów akcyzowych zabezpieczeniem wymaganym przez system Track & Trace, stosowanym w tej chwili na opakowaniach jednostkowych papierosów i tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów, są znaki akcyzy. Wyjątek stanowią jedynie wyroby duty-free sprzedawane w wolnych obszarach celnych podróżnym udającym się do państw trzecich. Zgodnie z obecnymi przepisami od 20 maja 2024 r. system ma zostać rozszerzony o wyroby tytoniowe, które nie są wyrobami akcyzowymi (np. tytoń do żucia, tytoń do nosa) i nie będzie można nakładać na nie zabezpieczenia w postaci znaków akcyzy. Dlatego też zaistniała konieczność określenia zabezpieczenia dla tych wyrobów.
Jak podają autorzy projektu, rekomendowane rozwiązanie sprawdza się jako jeden z elementów potwierdzających legalność wyrobów tytoniowych dla wyrobów duty- free podczas prawie czteroletniego okresu funkcjonowania systemu.
Projekt ustawy został przekazany do konsultacji publicznych i spotkał się z pozytywną opinią środowiska lekarskiego. Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, poinformował, iż federacja nie zgłasza do niego uwag.
System Track & Trace został ustanowiony na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego w 2014 r. i od 20 maja 2019 r. gromadzi dane dotyczące przemieszczania, zamawiania, fakturowania oraz płatności za papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów.
Opracowanie: INK