Niskotłuszczowa dieta wegańska może poprawić zdrowie kardiometaboliczne w T1D

oen.pl 2 tygodni temu


GÓRNA LINIA:

Niskotłuszczowa dieta wegańska – bogata w błonnik i węglowodany oraz umiarkowana w białko – zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, zwiększa wrażliwość na insulinę i poprawia kontrolę glikemii u osób chorych na cukrzycę typu 1 (T1D) w porównaniu z konwencjonalną dietą kontrolowaną w porcjach.

METODOLOGIA:

  • Skutki niskotłuszczowej diety wegańskiej (bez ograniczenia węglowodanów lub porcji) porównano z efektami konwencjonalnej diety kontrolowanej porcjami i węglowodanami u 58 pacjentów z T1D (wiek ≥ 18 lat), którzy otrzymywali stabilną terapię insuliną przez ostatnie 3 miesiące.
  • Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do diety wegańskiej (n = 29), składającej się z warzyw, zbóż, roślin strączkowych i owoców, lub diety kontrolowanej porcji (n = 29), która zmniejszała dzienne spożycie energii o 500-1000 kcal/d u uczestników z nadwagą przy zachowaniu stałego spożycia węglowodanów.
  • Głównymi wynikami klinicznymi były zapotrzebowanie na insulinę (całkowita dobowa dawka insuliny), wrażliwość na insulinę i kontrola glikemii (A1c).
  • Inne oceny obejmowały profil lipidowy krwi, azot mocznikowy we krwi, stosunek azotu mocznikowego do kreatyniny we krwi i masę ciała.

NA WYNOS:

  • W badaniu wzięło udział 18 uczestników w grupie na diecie wegańskiej i 17 w grupie kontrolowanej porcji.
  • W grupie wegan całkowita dzienna dawka insuliny zmniejszyła się o 12,1 jednostki/d (P = 0,007), a wrażliwość na insulinę wzrosła średnio o 6,6 g węglowodanów na jednostkę insuliny (P = 0,002), bez istotnych zmian w grupie stosującej dietę kontrolowaną porcją.
  • Uczestnicy diety wegańskiej mieli niższy poziom cholesterolu całkowitego i lipoprotein o małej gęstości oraz azotu mocznikowego we krwi, a także niższy stosunek azotu mocznikowego do kreatyniny we krwi (P dla wszystkich
  • Masa ciała spadła o 5,2 kg (P
  • Na każdy 1 kg utraty masy ciała przypadało zmniejszenie całkowitej dobowej dawki insuliny o 2,16 jednostki i wzrost wrażliwości na insulinę o 0,9 jednostki.

W PRAKTYCE:

„Badanie to zapewnia istotne wsparcie dla niskotłuszczowej diety wegańskiej, bogatej w błonnik i węglowodany, o niskiej zawartości tłuszczu i umiarkowanej zawartości białka” i sugeruje potencjalne terapeutyczne zastosowanie tej diety w leczeniu cukrzycy typu 1 – napisali autorzy.

ŹRÓDŁO:

Badanie prowadzone przez dr Hanę Kahleovą z Komitetu Lekarskiego ds. Medycyny Odpowiedzialnej w Waszyngtonie zostało opublikowane w czasopiśmie: Cukrzyca kliniczna.

OGRANICZENIA:

Spożycie diety rejestrowano na podstawie danych zgłaszanych przez samych pacjentów. Większy wskaźnik wyczerpania zaobserwowano w związku z monitorowaniem poziomu glukozy we krwi i posiłku. Wyniki mogą mieć ograniczone możliwości uogólnienia, ponieważ wśród uczestników badania znalazły się osoby poszukujące pomocy w związku z T1D.

UJAWNIENIA:

Badanie zostało dofinansowane przez Komitet Lekarski ds. Medycyny Odpowiedzialnej oraz grant Instytutu Technologii w Ochronie Zdrowia. Niektórzy autorzy zgłaszali otrzymywanie wynagrodzenia, bycie współzałożycielami programu coachingowego, pisanie książek, prowadzenie coachingu żywieniowego, wygłaszanie wykładów lub otrzymywanie tantiem i honorariów z różnych źródeł.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału