Sieć Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej ogłosiła konkurs „Wdrożenie Innowacji w Opiece Zdrowotnej”. To szansa dla liderów nowatorskich rozwiązań. Jest jeden podstawowy warunek, projekt musi być wdrożony w życie. – Nie szukamy pomysłów ale gotowych, sprawdzonych rozwiązań – zaznaczają organizatorzy, którzy na zgłoszenia czekają w terminie od 13 czerwca do 31 sierpnia.
Jak wyjaśniają organizatorzy, celem konkursu jest promowanie nowych rozwiązań i dobrych praktyk poprzez wyróżnienie przychodni i szpitali, które wypracowały metody na skuteczne wdrożenie innowacji, oraz wyróżnienie innowatorek i innowatorów, których działania wdrożeniowe, edukacyjne i w obszarze publicznym, szeroko wspierają i promują innowacje.
– Konkurs kierowany jest do szerokiego grona odbiorców: lekarzy i personelu medycznego, kierownictwa placówek, personelu administracyjnego, informatyków i ekspertów ds. nowych technologii. Do udziału zapraszamy zarówno tych, którzy wdrożyli swoje innowacyjne pomysły w pojedynczych placówkach, jak i tych, których rozwiązania działają już na szeroką skalę – wskazywał Łukasz Sosnowski, Partner Operacyjny NIL IN – Naczelna Izba Lekarska – Sieć Lekarzy Innowatorów.
Uroczyste ogłoszenie kokursu nastąpiło podczas kongresu „Innovate Health – New Horizons” w Warszawie, 13 czerwca.
Trzy kategorie – dla trzech liderów
Konkurs prowadzony będzie w trzech kategoriach, w których zostanie wyłoniony zwycięzca. Są to:
- opieka ambulatoryjna – pod przewodnictwem Małgorzaty Kiljańskiej
- szpitalnictwo – pod przewodnictwem Tomasza Maciejewskiego
- innowatorka/innowator – pod przewodnictwem Katarzyny Sadowskiej Cioch
Jak oceniane będą projekty?
Każdy zgłoszony projekt zostanie oceniony według podanych wcześniej kryteriów. Małgorzata Kiljańska, która nadzoruje kategorię „opieka ambulatoryjna” wyjaśniła, iż uroczyste ogłoszenie konkursu nastąpiło w dniu otwarcia systemu przyjmowania wniosków, po to, aby każdy, kto chce wziąć w nim udział, mógł się do niego przygotować.
Ekspertka wskazała również na kryteria konkursowe. Jak mówiła sprawdziły się one w ubiegłym roku, dlatego organizatorzy są przekonani, iż równie dobrze sprawdzą się i w tym. – Szukamy innowacji, które są już wdrożone. Oznacza to, iż nie rozmawiamy o pomysłach, nie rozmawiamy o czymś, co stawia pierwsze kroki, tylko chcemy zobaczyć placówki, w których te innowacje już funkcjonują. Oczywiście za każdym razem będziemy patrzyli na innowacyjność wprowadzonego rozwiązania. Chcielibyśmy widzieć rozwiązania, które nie zostały wdrożone wcześniej niż dwa lata temu. Do udziału w konkursie zapraszamy zarówno małe placówki, jak i duże sieci – wskazała Kiljańska.
Wśród kryteriów wymieniła:
- innowacyjność rozwiązania
- skuteczność wdrożenia innowacji – czy innowacja jest wykorzystywana na co dzień, w jakiej skali
- czy korzyści z innowacji były zmierzone z punktu widzenia lekarzy/personelu medycznego, pacjentów i placówki
- jaka była rola lekarzy we wdrożeniu innowacji
- jaki jest potencjał wdrożeniowy innowacji w innym podmiocie leczniczym, systemie, kraju.
Kiljańska podkreśliła, iż to jest konkurs dotyczący innowacji, a innowacja ma sens wtedy, kiedy może być wykorzystywana również w innych miejscach, nie tylko na własnym podwórku. – Dlatego będziemy patrzyli na potencjał wdrożeniowy, czy to w innym podmiocie, czy nawet w całym systemie – mówiła.
Zaznaczyła, iż w kategorii innowatorka/innowator wprowadzono dodatkowe kryteria. Chodzi o:
- działalność edukacyjną na rzecz innowacji (wykłady, szkolenia, publikacje itp.)
- działalność w przestrzeni publicznej na rzecz innowacji (np. w towarzystwach naukowych, stowarzyszeniach, związkowa itp.).
– Chcielibyśmy promować takie osoby. Pokazać, w jaki sposób funkcjonują, jak działają, żeby osiągnąć sukces – zaznaczyła.
Trendy w opiece ambulatoryjnej w 2024 r.
Kiljańska zwróciła uwagę, iż jest bardzo wiele dokumentów mówiących o trendach w ochronie zdrowia w 2024 roku. – Wszystkie one wskazują, iż kierunki z 2023 r. przez cały czas są aktualne. Temat pierwszy związany jest z bardzo dużym brakiem personelu medycznego, coraz mniejszym finansowaniem opieki zdrowotnej. Z drugiej strony mamy do czynienia z coraz bardziej świadomymi pacjentami i coraz większymi potrzebami zdrowotnymi związanymi ze starzejącymi się populacjami. Dlatego w 2024 r. będziemy szukać na całym świecie takich ścieżek, które będą zwiększały wartość dla pacjentów, czyli poprawiały zadowolenie i zdrowie pacjentów, jednocześnie stawiając na mniejsze zużycie zasobów, czy to ludzkich, czy to sprzętowych, np. poprzez automatyzację procesów diagnostycznych i terapeutycznych – zaznaczyła.
Wśród tegorocznych trendów wymieniła:
- zmiany ścieżki pacjentów - większą wartość dla pacjentów przy niższych kosztach
- sztuczna inteligencja wspierająca decyzje medyczne i automatyzację procesów
- telemedycyna
- wirtualni asystenci
- profilaktyka lepsza niż leczenie
- zintegrowana diagnostyka.
Szpitalnictwo – na co stawia system?
Tomasz Maciejewski odpowiedzialny za kategorię „szpitalnictwo” wyjaśnił, iż czynniki, które będą kształtowały trendy szpitalne zostały doskonale opisane w publikacji z 2024 r.: „Global HealthCareSector Outlook Navigatingtransformation” wydawnictwa Deloitte. Wynika z niej, iż dojdzie do bezprecedensowej transformacji technologicznej zaś przyszłość będą kształtowały cztery główne czynniki:
- demografia
- potrzeby pacjentów
- niedobór kadr
- wzrost kosztów.
– W 2023 r. dodatkowo doszedł jeszcze jeden czynnik, jakim jest spowolnienie gospodarcze, które nie pozostaje bez wpływu na organizacje, jakimi są szpitale – zaznaczył.
Wskazał również na szesnaście trendów, które stanowią niejako podpowiedź dla osób biorących udział w konkursie, w tej właśnie kategorii. Są to:
- Działanie w kontekście trzech głównych wyzwań
- Szpitale mniejsze, ale bardziej kompleksowe
- Nowy zakres usług
- Podwójne zorientowanie: leczenie na miejscu i lokalnie
- Oparte na wiedzy przeprojektowanie świadczonych usług
- Otwartość i alokacja organizacyjna
- Centra innowacji technologii i usług
- Badania i edukacja jako najważniejsze rezultaty
- Modele podziału ryzyka ze wszystkimi interesariuszami
- Badania i edukacja jako najważniejsze rezultaty
- Modele podziału ryzyka ze wszystkimi interesariuszami
- Specjaliści w zarządzie szpitala
- Zintegrowana opieka i zespoły zorientowane na proces
- Szpitale połączone
- Nowe zawody
- Innowacje skoncentrowane na pacjencie / pacjento-centryczne.
– Naszą ideą jest szersze pokazanie tego, jak eksperci radzą sobie z wyzwaniami, przed którymi stoją w pracy szpitalnej po to, żeby osoby, które nie mają pomysłu, spróbowały przejąć gotowe rozwiązania od wyróżnionych liderów, a następnie wdrożyły je u siebie. Chcemy żeby zgłaszający innowacje odpowiedzieli na postawione powyżej pytania – wyjaśnił.
Innowator lub innowatorka
Katarzyna Sadowska Cioch nadzorująca kategorię „innowator/innowatorka” zwróciła uwagę, iż za każdą innowacją, którą wdroża się w życie stoi człowiek. – Bardzo bym chciała, żebyśmy o tym nie zapominali. W tym przypadku nie chodzi jedynie o lekarzy, ale o wszystkich ludzi, którzy stoją za fantastycznymi projektami, również tymi z ubiegłej edycji konkursu – mówiła.
– Kim dla nas jest innowator czy innowatorka? – pytała. – Oprócz tego, iż to jest wdrożeniowiec z sukcesami – to jeszcze musi być to osoba, która ma na swoim koncie nie tylko pomysły, ale wdrożone innowacje. Musi się tym pochwalić. Bardzo ważna jest też jej osobowość. To musi być lider zmian, który powinien pociągnąć za sobą tłumy potencjalnych innowatorów, chcących wejść na ścieżkę innowacji. Na pewno musi być to inspirator, osoba która może pochwalić się osiągnięciami, sukcesami, czy to zawodowymi, czy naukowymi. Wszelkiego rodzaju nagrody, być może zagraniczne, będą przez nas bardzo wysoko oceniane. Innowator czy innowatorka to też osoba, która powinna być edukatorem młodych ludzi, umiejąca zarażać ich wiedzą. Będziemy także mocno punktować zaangażowanie społeczne, czyli udział w inicjatywach towarzystw naukowych czy np. fundacji. To musi być osoba, która nie tylko wdraża swoje pomysły, ale również dzieli się wiedzą ze wszystkimi innymi – zaznaczyła.
Dodała: NIL IN to Sieć Lekarzy Innowatorów, jednak my tę nazwę rozszerzymy. To już nie są tylko lekarze ale cała grupa innowatorów, którzy działają w systemie opieki zdrowotnej.
– To jest nowa kategoria, którą chcemy nagrodzić ale też poszerzyć o wspomnianych liderów Sieć Lekarzy Innowatorów – podkreśliła.
Kto wybierze najlepszych z najlepszych?
W tegorocznym konkursie do głosowania w I etapie została zapraszona cała społeczność NIL IN, na co zwrócił uwagę Łukasz Sosnowski. – Osoby, które należą do społeczności lub dołączą do niej do 26 sierpnia 2024 roku będą mogły wziąć udział w głosowaniu. Osoby spoza społeczności NIL IN niestety w głosowaniu udziału nie wezmą. Dziesięć najwyżej ocenionych zgłoszeń w każdej kategorii, przejdzie do II etapu oceny – przez Kapitułę Konkursu – zaznaczył.
– Kapitułę Konkursu tworzy 45 osób, z bardzo różnych środowisk. Są wśród nich przedstawiciele sektora publicznego, doświadczeni menedżerowie, lekarze, ludzie z ochrony zdrowia i innowatorzy. To są osoby, które w drugim etapie spośród wspomnianych dziesięciu najlepszych wdrożonych pomysłów w każdej kategorii, wybiorą po jednym najlepszym – podsumował.
Harmonogram wydarzenia
Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak będzie odbywało się głosowanie, i jakich terminów należy dotrzymać, aby mieć szansę na zwycięstwo:
- rejestracja zgłoszeń -13.06 - 31.08. 2024 r
- ocena przez społeczność NIL IN 02.09 - 16.09.2024 r
- ocena przez kapitułę 17.09 - 01.10.2024 r
- prezentacje 17.09 -21.10.2024 r
- posiedzenie kapituły 21 - 25.10.2024 r
- ogłoszenie zwycięzców 22.11.2024 r.