Nieefektywne leczenie choroby otyłościowej jest kosztowne ►

termedia.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Szymon Czerwiński


Coraz więcej osób w Polsce ma nadwagę i coraz więcej choruje na otyłość. Tymczasem brakuje zarówno zrozumienia istoty tej choroby, jak i ścieżki leczenia, którą można by pacjenta poprowadzić. W konsekwencji chorzy sami muszą się mierzyć ze swoimi dolegliwościami. O tym, jak im pomóc i sprawić, aby choroba nazywana „przezroczystą” została przez system opieki zdrowotnej dostrzeżona, mówili eksperci podczas konferencji Priorities and Challenges in Polish and European Drug Policy 2024.



W Polsce nadmierną masę ciała ma 70 proc. społeczeństwa, a aż 9 mln osób choruje na otyłość. Osoby te trafiają do lekarza, jednak nie z powodu otyłości, ale jej powikłań, których jest ok. 200. Eksperci podkreślają, iż wobec kosztów ich leczenia i rosnącej liczby chorych konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków.

– W imieniu członków zespołu, którego jestem wiceprzewodniczącą, mogę powiedzieć, iż zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby tę tragiczną liczbę 9 mln Polaków zmniejszyć, aby udało się wychować takie pokolenie, w którym otyłość będzie dotyczyła tylko małego odsetka – mówiła prof. dr hab. n. med. Alicja Chybicka, posłanka, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. zdrowego stylu życia oraz przeciwdziałania nadwadze i otyłości.

– Już dzieci należy uczyć, jak istotny jest zdrowy tryb życia, ruch i adekwatne odżywianie, a przede wszystkim, jak unikać pokarmów, które powodują nadwagę. jeżeli chodzi o chore osoby dorosłe, to mamy im do zaproponowania albo znakomite leki, które powodują blokadę apetytu i pomagają wejść na drogę zmniejszenia wagi, albo metodę operacyjną. Należy podkreślić, iż otyłość, szczególnie jeżeli zaczyna się w wieku dziecięcym, niszczy narządy – od mózgu przez wątrobę po stawy. W późniejszym wieku chorzy mają problemy z chodzeniem, adekwatnie już jako dzieci zaczynają utykać. Dlatego potrzebna jest kampania społeczna, która uzmysłowi Polakom, iż otyłość to choroba i nie wystarczy mówić: „nie jedz, to będziesz szczupły”, bo to nie zadziała. Leczeniem otyłości powinna się zająć opieka zdrowotna, a profilaktyka musi wrócić na adekwatne miejsce, ponieważ jej braki widać gołym okiem – dodała.

W debacie „Epidemia otyłości. Czy stać nas na nieefektywne zarządzanie chorobą otyłościową w Polsce? Debata interdyscyplinarna” uczestniczyli:

  • prof. dr hab. n. med. Alicja Chybicka, posłanka, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. zdrowego stylu życia oraz przeciwdziałania nadwadze i otyłości,
  • dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie,
  • prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, rzecznik zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego,
  • Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia w latach 2018–2024,
  • dr Magdalena Władysiuk z HTA Consulting,
  • dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Sesja do obejrzenia poniżej, pod wideo dalszy ciąg relacji.

Idź do oryginalnego materiału