Niedzielski w Pile: "Tutejsza społeczność niech będzie przykładem dla reszty kraju"

everethnews.pl 1 rok temu

Jak poinformowało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia – w Pile trwała próba pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi. Szef MZ Adam Niedzielski podkreślił, iż jest to bardzo ważna inicjatywa, ponieważ krew jest bezcennym darem ratującym życie.

Organizatorami akcji oddawania krwi w Pile są Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile, Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Pile oraz Akademia Nauk Stosowanych w Pile.

Odruch serca

Minister zdrowia bardzo dziękował wszystkim, którzy wzięli udział w tej inicjatywie. Ponadto Adam Niedzielski chwalił również mieszkańców Piły za duży udział w programie Profilaktyka 40 plus. Minister podsumował wizytę zdaniem, by tutejsza społeczność była przykładem dla reszty kraju.

Każdy może być biorcą, to my możemy potrzebować krwi, nasi bliscy, nasze dzieci, osoby, które kochamy i ta perspektywa się teraz zupełnie zmienia. Powinniśmy sobie uświadomić, iż oddając krew ratujemy czyjeś życie, być może choćby bliskiej osoby – mówi dr Kamila Sadaj-Owczarek, kierowniczka Katedry Ratownictwa Medycznego ANS w Pile.

– Kilka lat temu pobiliśmy w tym zakresie rekord Guinnessa. Warto takie akcje powtarzać. Mieliśmy oczywiście w międzyczasie pandemię, więc otoczenie nie sprzyjało takim akcjom. Teraz postanowiliśmy taką próbę podjąć – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Jeszcze nie wiadomo, czy rekord zostanie pobity, jednak jest to piękna inicjatywa, ponieważ krew jest na razie jedynym lekiem, który nie doczekał się jeszcze substytutu.

– Już z samego rana około 50 osób oddało krew. Przychodzą nauczyciele akademiccy i studenci. Zainteresowanie jest bardzo duże, co nas cieszy – mówiła Kamila Sadaj-Owczarek.

Kto może zostać dawcą?

Dawcą może zostać prawie każdy. Warunki, które należy spełnić, aby zostać dawcą:

  • osoba musi być zdrowa;
  • wiek między 18. a 65 r.ż.;
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Jednorazowo od dawcy pobiera się 450 mln pełnej krwi, co trwa zwykle od 5 do 8 minut. Przed pobraniem krwi najpierw następuje wypełnienie ankiety, wywiad z lekarzem, rejestracja pacjenta i badania. Krew jest badana m.in. pod kątem stężenia hemoglobiny i wartości hematokrytu, ewentualnego zakażenia wirusem HIV czy zapalenia wątroby typu B i C. Określana jest również grupa krwi. Cała wizyta trwa nie dłużej niż 60 minut.

Źródło: gov.pl, asta24.pl, pila.naszemiasto.pl, portalsamorzadowy.pl

Idź do oryginalnego materiału