Lauren X opublikowała ten film, żeby uświadomić rodziców, jak wyglądają pierwsze objawy sepsy u malutkiego dziecka. Jej córeczka Evie przeszła posocznicę dwukrotnie i to w pierwszych miesiącach życia. Jak podkreśla Lauren, wbrew obiegowej opinii, sepsa nie zawsze rozpoczyna się od wybroczyn (wysypki krwotocznej) na ciele.
Przy sepsie najważniejsze jest szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. Największe szanse przeżycia są, jeżeli nastąpi to w ciągu pierwszej godziny od wystąpienia posocznicy. Jak czytamy na stronie WOŚP (w tym roku Orkiestra zbiera pieniądze właśnie na walkę z sepsą) - każda godzina zwłoki w rozpoznaniu sepsy i podaniu antybiotyku, zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc.
Dwukrotna walka z sepsą
Evie urodziła się z refluksem pęcherzowo-moczodowodowym najwyższego, piątego, stopnia. W przebiegu tej choroby mocz cofa się do nerek. Evie miała 7 tygodni, kiedy dostała gorączki. Temperatura dochodziła do 38,3 st, ale u dziecka w tym wieku to niezwykle niebezpieczne.
Cierpiała. W ciągu kilku godzin została umieszczona w szpitalu o III stopniu referencyjności (szpitalu klinicznym zajmującym się najtrudniejszymi przypadkami u kobiet w ciąży i noworodków). Wenflony nie chciały się trzymać malutkich dłoni dziewczynki, a rodzice byli przerażeni, iż stracą swoją córeczkę.
Na filmie Lauren możesz zobaczyć, jak mała wyglądała w pierwszych dniach choroby oraz po pięciu dniach leczenia, kiedy zaczęła czuć się już lepiej. Niestety 2 tygodnie po wyjściu ze szpitala znowu wystąpiła sepsa i zapalenie opon mózgowych. Tym razem temperatura dochodziła do 39,1. Malutka w pierwszym roku swojego życia spędziła 47 dni w szpitalu.
Objawy sepsy u niemowlaka
Lauren opowiedziała o objawach sepsy u swojej córeczki, żeby inni rodzice wiedzieli, na co zwracać uwagę. "Nie miała wysypki!" - podkreśla. Evie miała kilka czerwonych kropek na ciele, ale w ogóle nieprzypominających licznych wybroczyn, których spodziewamy się w przypadku posocznicy.
U małej Evie pojawiły się następujące objawy sepsy:
temperatura - w przebiegu sepsy nie zawsze musi być wysoka (ok. 38-39 st. C), zdarza się też, iż jest zbyt niska i wywołuje dreszcze
odgłosy chrząkania
ciężki oddech
ospałość
marmurkowa skóra
brak apetytu
zimne stopy i dłonie
wymioty
drażliwość.
Na szczęście Evie wygrała walkę z sepsą. Dwukrotnie. W związku z refluksem pęcherzowo-moczodowodowym przez cztery lata musi być stale na antybiotykach, jak informuje jej mama. Jest jednak pod stałą kontrolą lekarską i rodzice małej są dobrej myśli.