29% specjalistów i menedżerów deklaruje, iż odczuwa syndrom wypalenia zawodowego – wynika z badania Hays Poland.
Firma z okazji nadchodzącego Dnia Walki z Wypaleniem Zawodowym (14 września) i minionego Światowego Dnia Wellbeingu (8 września) przypomina, jak istotny jest dobrostan psychiczny w pracy – poinformował portal PRoto.pl.
Utrata motywacji czy nadmierna drażliwość mogą być objawami wypalenia zawodowego
Hays Poland zwraca uwagę, iż chroniczne zmęczenie, pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego, utrata motywacji czy nadmierna drażliwość mogą być objawami wypalenia zawodowego. Tego typu dolegliwości sprawiają, iż wyniki w pracy ulegają pogorszeniu, a czerpanie satysfakcji z życia i utrzymywanie relacji stają się trudniejsze. Po stronie firm rośnie świadomość tego zagrożenia, jednak wraz z nią powinno zwiększać się także wsparcie oferowane pracownikom zmagającym się z tymi trudnościami.
Badanie pokazuje, iż nie wszyscy pracodawcy pamiętają o zdrowiu psychicznym swoich pracowników na co dzień. Mimo iż działania związane z ich wellbeingiem ulegają chwilowej intensyfikacji w specjalne dni zwracające uwagę na tego typu problemy, to jakiś czas później zdrowie psychiczne ponownie przestaje być priorytetem.
W walce z syndromem wypalenia zawodowego skuteczna jest zmiana pracy. Często pomagają także nowe środowisko oraz „powiew świeżości” w karierze
Wypalenie zawodowe jest dużym problemem, ale istnieje wiele sposobów na jego rozwiązanie. Badani w większości uważają, iż w walce z syndromem skuteczna jest zmiana pracy (41%). Często pomagają także nowe środowisko oraz „powiew świeżości” w karierze. 31% respondentów twierdzi, iż dobrym rozwiązaniem może być też wsparcie pracodawcy. Firmy mogą pomagać swoim pracownikom, oferując im benefit w postaci dostępu do opieki psychologicznej lub sesji coachingowych i mentoringowych.