Nie tylko kawa tak działa. Napoje i pokarmy, które podnoszą ciśnienie

zdrowie.interia.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Interia.tv


Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka (lub wręcz dnia!) bez filiżanki kawy. Stała się ona codziennym rytuałem, który pomaga nam się obudzić i rozpocząć dzień z energią. Kawa towarzyszy nam przy śniadaniu, podczas przeglądania wiadomości, w drodze do pracy i na służbowych spotkaniach. Z jednej strony pijemy ją dla smaku, z drugiej – ponieważ pobudza do działania i podnosi ciśnienie. Czy tylko ona?


Nadciśnienie i niedociśnienie - problem wielu ludzi


Z nadciśnieniem walczy ponad 1,3 miliarda ludzi na całym świecie. To poważne schorzenie dotyczy około 1/3 dorosłej populacji i czyni je jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych. Mniejszym, choć również poważnym, bo niebezpiecznym dla zdrowia i życia człowieka, jest stan odwrotny, czyli zbyt niskie ciśnienie krwi (hipotonia). Cierpiące na nie osoby (ok. 3-5 proc. populacji) będą więc szukać napojów i pokarmów, które ciśnienie podnoszą. Jakie to produkty?


Nie tylko kawa wpływa na ciśnienie


Świat napojów oraz pokarmów kryje wiele niespodzianek. Jest na tyle bogaty i zróżnicowany, iż bez trudu znajdziemy różnego rodzaju produkty, które mogą wpływać na nasze ciśnienie krwi. Zwykle mniej, ale czasem choćby bardziej, niż kawa.Reklama


Napojem, który podnosi ciśnienie równie skutecznie jak kawa, jest herbata. Nie chodzi jednak o zwykłą herbatę, ale o yerba mate. Ten południowoamerykański napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego znany jest ze swoich adekwatności stymulujących. Zawiera mateinę, czyli substancję bardzo podobną do kofeiny. Pobudza, poprawia koncentrację i dodaje energii. Regularne picie yerba mate może znacząco przyczynić się do podniesienia ciśnienia krwi, zwłaszcza u osób wrażliwych na działanie stymulantów.


Kolejnym napojem, który zauważalnie wpływa na ciśnienie, są energetyki. Zawierają one nie tylko kofeinę, ale również taurynę, guaranę i inne składniki pobudzające. Ich intensywne działanie nie jest tajemnicą - potrafią błyskawicznie dodać energii i poprawić wydolność (jednak na krótki czas). Mimo to warto pamiętać, iż ich spożycie powinno być kontrolowane - nadmierna ilość prowadzić może bowiem do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia krwi i innych problemów zdrowotnych. Należy ponadto dodać, iż od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje zakaz sprzedaży energetyków osobom poniżej 18 roku życia.


Sery, paluszki i orzeszki - dużo soli, wyższe ciśnienie


jeżeli mowa o potrawach, nie można pominąć słonych przekąsek. To właśnie na tego rodzaju produkty powinny uważać osoby cierpiące na nadciśnienie. Chipsy, orzeszki solone, paluszki - te niezdrowe (choć smaczne!) przekąski są pełne sodu, który ma bezpośredni wpływ na podnoszenie ciśnienia krwi. A spożywanie dużych ilości soli może prowadzić do nadciśnienia, dlatego warto kontrolować jej ilość w diecie, zwłaszcza jeżeli mamy skłonności do problemów z ciśnieniem.
Wspomnieć należy o czekoladzie, szczególnie tej z wysoką zawartością kakao. Choć ma ona wiele korzyści zdrowotnych, spożywana w nadmiarze może mieć negatywny wpływ na ciśnienie krwi.


Mniej oczywistym przykładem są natomiast... dojrzewające sery, takie jak parmezan, feta czy gorgonzola. Dlaczego? Ponieważ w ich składzie znajduje się sól i tłuszcze nasycone. Lepszym pomysłem pozostaje sięganie po warzywa i owoce. W jakie celować? Przede wszystkim te, które dostarczają organizmowi dużo wody, czyli arbuzy, melony czy truskawki.


Używki i styl życia podnoszą ciśnienie krwi


Wzrost ciśnienia powodują również papierosy. Zawierają one nikotynę, która wywołuje natychmiastowe, choć krótkotrwałe, podniesienie ciśnienia krwi i tętna. Długotrwałe palenie prowadzi z kolei do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co dodatkowo obciąża serce i może prowadzić do przewlekłego nadciśnienia.
Regularna aktywność fizyczna, stres, waga i otyłość, sen, genetyka - to kolejne czynniki, które - obok diety - oddziałują na nasze ciśnienie. Na większość z nich mamy wpływ, na inne nie.
Aby zadbać o prawidłowe ciśnienie (w razie konieczności: nieco wyższe lub niższe), najważniejsze jest unikanie nałogów oraz stresu i zastąpienie ich zdrowymi nawykami, takimi jak ćwiczenia na świeżym powietrzu (bieganie, jazda na rowerze czy spacery). Nie tylko pomagają one przywrócić krążenie do normy i utrzymać prawidłową wagę, ale także wzmocnią serce.
Źródła:
https://www.who.int/news/item/19-09-2023-first-who-report-details-devastating-impact-of-hypertension-and-ways-to-stop-it

CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału