Nigdy tylko jarzębiak

wochenblatt.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Co istotne, jarzębinę w celach leczniczych można przyjmować zarówno w postaci przetworów, jak i różnych produktów, takich jak suplementy diety, herbaty. Foto: Unsplash


Jarząb pospolity, potocznie nazywany jarzębiną lub jarzębem zwyczajnym, wykorzystuje się w kuchni, medycynie naturalnej i kosmetyce, ale zawsze po wysuszeniu, przemrożeniu bądź zblanszowaniu. Obecne w owocach nasiona są płaskie i wąskie o czerwonym zabarwieniu, natomiast surowe owoce jarzębiny są dla ludzi niejadalne!

Co istotne, jarzębinę w celach leczniczych można przyjmować zarówno w postaci przetworów, jak i różnych produktów, takich jak suplementy diety, herbaty.
Foto: Unsplash

Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze mają gorzki i cierpki smak (tak działa sorbina), a po drugie są trujące, gdyż zawierają kwas parasorbowy. Jednak po przemrożeniu, suszeniu czy blanszowaniu (zanurzeniu we wrzątku) tracą zarówno swój nieprzyjemny smak, jak i szkodliwe właściwości (kwas parasorbowy jest przekształcany w kwas sorbowy pozbawiony właściwości toksycznych). Owoce jarzębu pospolitego używane są w postaci przetworów. Robi się z nich: soki, dżemy, musy i marmolady, a także jarzębiak. Po usmażeniu z jabłkami stanowią doskonały dodatek do mięs. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że owoce jarzębiny zawierają sporo karotenu, a także: witaminy C, E, P, K, B3, A, cukier, sorbozę, kwasy organiczne, garbniki i pektyny.

Jarząb pospolity w medycynie

Dzięki temu używane są nie tylko w kuchni, ale i w celach prozdrowotnych. Należy podkreślić, że owoce jarzębiny – dzięki wysokiej zawartości karotenoidów – zalicza się do produktów witaminowanych. Okazuje się także, że mają działanie moczopędne oraz pozytywny wpływ na błony śluzowe i pracę układu pokarmowego. Z tego względu warto po nie sięgać: przy różnych schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego, łagodnej miażdżycy, w nieżytach przewodu pokarmowego i biegunkach, zwłaszcza przewlekłych. To jednak nie wszystko.

Owoce jarzębiny zawierają sporo karotenu, a także: witaminy C, E, P, K, B3, A i kwasy organiczne.

Owoce jarzębiny wykorzystuje się nie tylko w leczeniu, ale i profilaktyce schorzeń dróg oddechowych (uzupełniają niedobory, zwłaszcza witaminy C, mają działanie wzmacniające organizm). W lecznictwie mogą być również używane kwiaty jarzębiny o działaniu napotnym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym oraz moczopędnym, przeciwalergicznym, przeciwreumatycznym i przeciwobrzękowym. Sprawdzają się też przy: przeziębieniach, zapaleniu pęcherza, nieżycie żołądka i jelit, leczeniu przerostu gruczołu krokowego. Przetwory z kwiatów rozszerzają naczynia wieńcowe i oskrzela. Mogą działać wzmacniająco, a także wspomagać metabolizm.

Jarzębina w kosmetyce

Co istotne, jarzębinę w celach leczniczych można przyjmować zarówno w postaci przetworów, jak i różnych produktów, takich jak: suplementy diety, herbaty, napary, odwary, nalewki, do produkcji których wykorzystywany jest przede wszystkim susz oraz intrakt, czyli wyciąg alkoholowy. Ciekawą informacją jest również to, że napary i odwary z owoców jarzębiny można też wykorzystać w kosmetyce. Przede wszystkim w pielęgnacji skóry suchej, zmęczonej i zmagającej się z niedoskonałościami i przebarwieniami. Z kolei wodne wyciągi z kwiatów jarzębu pospolitego można stosować zewnętrznie w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i przebarwień. Koją również oczy, które są przemęczone bądź zmagają się z pieczeniem czy opuchlizną, ale… Spożywanie surowych owoców jarzębu pospolitego może wywołać wymioty i biegunkę. Warto także pamiętać, że nawet suszonych, mrożonych, blanszowanych owoców jarzębiny nie mogą spożywać osoby, u których rozpoznano nadwrażliwość na tę roślinę, ciężkie choroby układu pokarmowego, poważne zaburzenia nerek czy refluks żołądkowo-przełykowy. Przeciwwskazanie stanowi także ciąża i okres karmienia piersią.

Idź do oryginalnego materiału