Nie nadużywajcie antybiotyków

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Archiwum


– Dziewięćdziesiąt procent infekcji dróg oddechowych powodują wirusy, a na te nie działają antybiotyki, dlatego nie przepisujcie antybiotyków na każdą infekcję dróg oddechowych – apeluje do lekarzy dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej i prezes zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, zwraca się na Twitterze do lekarzy, aby nie przepisywali antybiotyków na każdą infekcję dróg oddechowych i nie robili tego, bo pacjent chce i żąda. Prosi też, żeby nie żądali leczenia antybiotykiem każdego przeziębienia, grypy, COVID-19 czy innych infekcji wirusowych, ponieważ antybiotyki nie działają na wirusy.

ApelDo lekarzy: nie przepisujcie antybiotyków na każdą infekcję dróg oddechowych. Nie piszcie atb bo pacjent chce i żąda. Do pacjentów: nie żądajcie leczenia antybiotykiem każdego przeziębienia, grypy, covid, czy innych infekcji wirusowych. Antybiotyki nie działają na wirusy

— Agnieszka Mastalerz-Migas (@aga_mastalerz) January 2, 2023


Antybiotyk to nie cukierek
Ekspertka podkreśla, iż „antybiotyki nie działają też profilaktycznie i ochronnie”.

– Antybiotykoterapia wdrożona od początku infekcji nie oznacza ochrony przed nadkażeniem bakteryjnym. Wręcz przeciwnie – zniszczeniu ulegnie flora fizjologiczna i to osłabi organizm – tłumaczy Agnieszka Mastalerz-Migas, dodając, iż „to, co dziś się dzieje, jeżeli chodzi o nadużywanie antybiotyków, to dramat”.

– Pacjenci jedzą antybiotyki jak dropsy. A lekarze zapominają, iż podejmują decyzje terapeutyczne i biorą za to odpowiedzialność. choćby po krótkotrwałej antybiotykoterapii mikrobiom jelitowy odtwarza prawidłowy skład przez kilka miesięcy – wskazuje dr hab. Mastalerz-Migas.

Mamy dobre wytyczne dotyczące diagnostyki zakażeń
Do wpisu konsultant krajowej odnosi się Narodowy Instytut Leków, informując, iż „opracowano skuteczne wytyczne w zakresie diagnostyki i terapii zakażeń, z którymi mogą zapoznać się lekarze i zainteresowani pacjenci”.

Ze swojej strony zapraszamy lekarzy do zapoznania się ze stosownymi wytycznymi w zakresie diagnostyki i terapii zakażeńhttps://t.co/j32NdDCEXx

— Narodowy Instytut Leków (@InstytutLekow) January 2, 2023


Wytyczne publikowane są od 2011 roku i dotyczą między innymi postępowania w zakażeniach układu oddechowego, postępowania w zakażeniach układu moczowego, terapii i profilaktyki antybiotykowej zakażeń w szpitalu, profilaktyki zakażeń powodowanych przez SARS-CoV-2 w zakładach opieki zdrowotnej.



Idź do oryginalnego materiału