Nie możesz schudnąć? Problem tkwi w jelitach. Wprowadzić do diety 2 zmiany

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Napar Źródło: Shutterstock / azerbaijan_stockers


Odchudzasz się, a waga wciąż ani drgnie? Problem przypuszczalnie tkwi w jelitach. Wina za to, iż nie chudniesz, może leżeć po stronie nieszczelnych jelit. Poznaj drobne zmiany w diecie, które pozwolą uporać się z tym problemem.


Nieszczelne jelita to dolegliwość, która najczęściej jest efektem stresu lub przyjmowania leków przeciwbólowych. Wpływ może mieć też nieprawidłowa dieta, w której dominują proste węglowodany. Nieszczelne jelita powodują, iż do krwiobiegu przenikają toksyny i inne niepożądane substancje. Prowadzi to do zachwiania równowagi flory bakteryjnej i częstych zapaleń w organizmie.


Przypadłość powoduje ciągłe zmęczenie, bóle stawów i przyrost masy ciała, który ma miejsce mimo podejmowanych prób odchudzenia się. Okazuje się, iż proste zmiany w diecie i stylu życia pomogą pozbyć się dolegliwości i sprawią, iż schudniesz.


Zamienisz ziemniaki na bataty, a schudniesz


Jeśli w twojej codzienne diecie są ziemniaki, to spróbuj zamienić je na ich słodką odmianę, czyli bataty. Te warzywa są dobrym źródłem węglowodanów, a jednocześnie mają niską zawartość białka i tłuszczu (zawartość białka waha się w granicach 1,73-9,14 proc. w przeliczeniu na suchą masę i 0,05 g tłuszczu). Bataty zawierają też spore ilości błonnika (3 g na 100 g warzywa). I to właśnie jego zasługą jest poprawa trawienia oraz uszczelnienie wyściółki jelit, a co za tym idzie redukcja stanów zapalnych w organizmie.


Badanie z 2018 opublikowane w „Nutriens” wskazało, iż błonnik pokarmowy pomógł zmniejszyć przepuszczalność jelit u uczestników z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD). Jak tłumaczą lekarze, dzieje się tak, ponieważ bakterie jelitowe żywią się błonnikiem w celu wytworzenia kwasu tłuszczowego (maślanu), który odżywia komórki jelitowe.


Podobne efekty, jak włączenie do diety batatów, może przynieść spożywanie innych warzyw i owoców bogatych w błonnik, takich jak: soczewica, fasola, brokuły oraz awokado.


Napar z goździków dobry na odchudzanie


Badania wskazują, iż unikalny związek o nazwie eugenol znajdujący się w goździkach wzmacnia i leczy uszkodzoną wyściółkę jelit. Aby uzyskać efekt terapeutyczny, należy zastąpić inne napoje w diecie goździkową herbatą i pić ją co najmniej 2 razy dziennie, uważa dr Williams Davis, autor publikacji poświęconej temu zagadnieniu, zatytułowanej „Super Gut”.


Efekt korzystnego działania na jelita wzmocni dodanie do gorącego naparu z goździków torebki zielonej herbaty. Znajdują się w niej bowiem cenne dla zdrowia jelit katechiny, które wpływają korzystnie na równowagę flory bakteryjnej jelit. Podwyższają poziom korzystnych bakterii (Bifidobacterium i Lactobacillus), a zmniejszają poziomy szkodliwych bakterii z rodziny Enterobacteriaceae. Działają też antybakteryjnie wobec wielu patogenów wywołujących biegunki.


Wypróbuj przepis na zdrową dla jelit i pozwalającą schudnąć herbatę z goździków
Idź do oryginalnego materiału