Większość osób traktuje liście czarnej porzeczki, czyli główny składnik mojego napoju na detoks jako zwykły odpad. Nie zdaje sobie bowiem sprawy z jego cennych adekwatności. A ich lista jest całkiem długa. Dzięki naporowi mogę szybciej zwalczyć przeziębienie. Pozbywam się też obrzęków i dolegliwości trawiennych.
Jakie adekwatności mają liście czarnej porzeczki?
Liście czarnej porzeczki wykazują działanie antybakteryjne, przeciwpasożytnicze oraz przeciwgrzybicze. Są źródłem garbników, olejków eterycznych oraz flawonoidów. Związki te wymiatają wolne rodniki z organizmu i neutralizują ich szkodliwy wpływ na organizm. Spowalniają procesy starzenia, zapobiegają uszkodzeniom komórek, zmniejszają stany zapalne. W rezultacie redukują ryzyko zachorowania na miażdżycę, cukrzycę typu drugiego, udar mózgu, zawał serca, nowotwory oraz wiele innych schorzeń.
Napar z liści czarnej porzeczki usprawnia trawienie, wspomaga pracę wątroby. Ma też adekwatności moczopędne oraz napotne. Poprawia stan włosów, skóry i paznokci. Stabilizuje poziom glukozy we krwi. Wzmacnia mechanizmy obronne organizmu. Może być stosowany jako płukanka jamy ustnej. Działa odkażająco i ściągająco. Często bywa dodawany do różnego rodzaju napojów i koktajli owocowych bądź warzywnych. Jest polecany zwłaszcza osobom z obniżoną odpornością.
Jak zrobić napar z liści czarnej porzeczki?
Przygotowanie naparu jest bardzo proste. Wystarczy wziąć garść suszonych bądź świeżych liści czarnej porzeczki, a następnie zalać je wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem przez 5-10 minut. Gotowy napój można przecedzić i posłodzić miodem. Ma dość cierpki smak, który nie każdemu odpowiada. Napar należy pić nie częściej niż 2-3 razy dziennie. Po tygodniu warto zrobić przerwę i powtórzyć „kurację” za jakiś czas. Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Nie jest również wskazana w przypadku seniorów, małych dzieci i osób z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego.
Jeśli nie masz czasu w samodzielne zrywanie liści czarnej porzeczki, wykorzystaj susz dostępny w sklepach zielarskich i tych oferujących zdrową żywność. Cena tego typu produktów nie przekracza zwykle 10 złotych. Choć oczywiście wiele zależy od renomy i lokalizacji sprzedawcy.