Ministerstwo Zdrowia nie planuje ponownego uruchamiania mobilnych punkty szczepień, które działały w czasie epidemii SARS-CoV-2 – poinformował wiceminister Wojciech Konieczny w odpowiedzi na interpelację posłanki Barbary Grygorcewicz
Posłanka Barbara Grygorcewicz w swojej interpelacji do Minister Zdrowia napisała, iż do jej biura poselskiego napływają zgłoszenia w sprawie braku odpowiedniej liczby punktów szczepień przeciwko COVID-19, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Problem braku punktów szczepień w mniejszych ośrodkach miejskich szczególnie dotyka osoby jednocześnie najbardziej zagrożone COVID-19, czyli seniorów, ponieważ mają oni trudność z dojechaniem do miejsc, gdzie mogą się zaszczepić. Posłanka zapytała, czy rozważano wprowadzenie ogólnopolskiego programu mobilnych punktów szczepień, które mogłyby dotrzeć do miejscowości pozbawionych stacjonarnych placówek szczepień.
W odpowiedzi na interpelację wiceminister Wojciech Konieczny napisał, iż zdaniem resortu zdrowia obecnie, w sytuacji braku stanu zagrożenia epidemicznego, nie ma konieczności uruchamiania mobilnych punktów szczepień.
Wiceminister Konieczny przypomniał, iż mobilne punkty szczepień były uruchomione podczas stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, który przestał obowiązywać od 1 lipca 2023 r. w tej chwili szczepienia przeciwko COVID-19 mają charakter zalecanych szczepień ochronnych. Zgodnie z „Ogólnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia dla świadczeniodawców dotyczących realizacji szczepień przeciw COVID-19 z wykorzystaniem szczepionek zakupionych przez ministra adekwatnego do spraw zdrowia” szczepienia te przeprowadzają placówki POZ oraz – u osób, które ukończyły 18 r.ż. – apteki. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia za organizację szczepienia u osoby, która z medycznie uzasadnionych przyczyn nie może skorzystać ze szczepienia w miejscu udzielania świadczenia, odpowiada przychodnia POZ, w której pacjent złożył deklarację wyboru. Co oznacza, iż w przypadku odmowy wykonania świadczenia pacjent ma prawo do złożenia skargi we adekwatnym Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.