– Naczelna Izba Aptekarska nie zaleca sybstytycji w ramach leków zawierających substancje czynne dabigatran i rywaroksaban, a także zamiany wielkości opakowań w ramach tego samego leku – poinformowała NIA.
To reakcja samorządu zawodu farmaceuty na komunikaty, które w sprawie substytucji leków z dabigatranem i rywaroksabanem wydał Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia. W wykazie bezpłatnych leków (na dzień 1 stycznia 2025 r. ) dla osób z uprawnieniem „S” pojawiły się dodatkowe informacje, ustanawiające listę wskazań, w których pacjentowi przysługuje uprawnienie do otrzymania bezpłatnych leków w aptece zawierających substancje czynne dabigatran i rywaroksaban.
Jednocześnie objęto refundacją wskazania: „Profilaktyka udarów i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową, z jednym lub kilkoma czynnikami ryzyka, takimi jak wcześniejszy udar lub przemijający napad niedokrwienny, wiek ≥75 lat, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność serca (klasa ≥II wg NYHA)/zastoinowa niewydolność serca (odpowiednio dla danej substancji czynnej) – dla leków zawierających substancje czynne: dabigatran i rywaroksaban, nieuwzględnionych w ramach listy 65+.
- Czytaj również: Ministerstwo Zdrowia ostrzega apteki przed wydawaniem zamienników tych leków od 1 stycznia…
NFZ wskazał, iż podczas wydawania w aptece odpowiedników leków, które zawierają substancje czynne dabigatran albo rywaroksaban, zamiana w ramach uprawnienia „S” jest możliwa wyłącznie w granicach tych samych wskazań refundacyjnych. Jednocześnie podczas zamiany leków wypisanych na recepcie w aptece należy mieć na względzie, iż leki referencyjne z rywaroksabanem i dabigatranem, tj. Xarelto i Pradaxa, nie będą objęte refundacją w nowym wskazaniu od 1 stycznia 2025 r., o którym mowa w pkt 2, z powodu niezłożenia wniosków refundacyjnych.
NFZ przypomniał też, iż w przypadku nieuprawnionej substytucji leków odpowiedzialność przed Narodowym Funduszem Zdrowia leży po stronie podmiotu prowadzącego aptekę.
Nie ma takiej możliwości…
Naczelna Izba Aptekarska w swoim komunikacie wskazuje, iż brak jest możliwości wypełnienia przez osobę wydającą lek objęty refundacją obowiązku poinformowania pacjenta o możliwości nabycia leku objętego refundacją, innego niż lek przepisany na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej, która nie powoduje powstania różnic terapeutycznych, i o tym samym wskazaniu. Chodzi o obowiązek z art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (tj. Dz.U. z 2024r. poz. 930). A wynika to z niemożliwości weryfikacji wskazania do stosowania przypisanego leku, a także różnych wskazań dla tego samego leku o różnych wielkościach opakowania
- Czytaj również: NFZ: W przypadku nieuprawnionej substytucji leków odpowiedzialność leży po stronie apteki
– Naczelna Izba Aptekarska – jak wskazano na wstępie – nie zaleca substytucji w ramach leków zawierających substancje czynne dabigatran i rywaroksaban, a także zamiany wielkości opakowań w ramach tego samego leku – podsumowuje NIA.
Źródło: ŁW/NIA