Problem z płodnością może zostać zdiagnozowany zarówno po stronie mężczyzny, jak i kobiety lub u obojga partnerów. Aby zapewnić równy dostęp do diagnostyki niepłodności dla przedstawicieli obu płci Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył finansowanie badania seminogram, które jest najważniejsze w diagnozowaniu męskiej niepłodności.
Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność to brak możliwości zajścia w ciążę po 12 miesiącach regularnego współżycia (2-4 razy w tygodniu) bez stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji.
Niepłodność jest chorobą
Według raportu WHO z 2023 r. „Infertility prevalence estimates 1990 – 2021” około 17,5 proc. dorosłej populacji, czyli mniej więcej jedna na sześć osób na świecie, walczy z niepłodnością.
W Polsce szacuje się, iż ten problem dotyka między 1 a 1,5 mln par, co stanowi aż 20 proc. społeczeństwa w wieku rozrodczym.
Męski czynnik niepłodności
Z problemem niepłodności mogą borykać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W diagnozowaniu męskiej niepłodności najważniejsze znaczenie ma badanie zwane seminogram.
– Seminogram jest podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce niepłodności męskiej, która powinna się rozpocząć równolegle z diagnostyką kobiety. Dostarcza wielu istotnych informacji, dzięki którym można ocenić płodność mężczyzny i szansę na naturalne poczęcie dziecka – zwraca uwagę lek. Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ.
Płatnik finansuje badanie nasienia
Badanie jakości nasienia znalazło się w katalogu świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Badanie wykonuje się u pełnoletnich mężczyzn:
- którzy przez co najmniej 12 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma poniżej 35 lat lub
- którzy przez co najmniej 6 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma powyżej 35 lat, lub
- z rozpoznaniem według klasyfikacji ICD-10: N46 Niepłodność męska
- których partnerka została zakwalifikowana do inseminacji domacicznej.
Co obejmuje badanie nasienia na NFZ?
W trakcie badania analizowane są ogólne parametry nasienia, takie jak:
- objętość
- lepkość ejakulatu
- czas upłynnienia
- pH
- wygląd nasienia
- ogólna liczba plemników w nasieniu
- liczba plemników w 1 ml ejakulatu
- odsetek żywych i poruszających się plemników
- aglutynacja (zgrupowanie) plemników i stopień jej zaawansowania.