NFZ wydał zarządzenie dla aptek poszkodowanych w powodzi

mgr.farm 4 dni temu

Pod koniec września Sejm przyjął nowelizację ustawy powodziowej. Powstała ona w reakcji na potrzeby osób i instytucji, które ucierpiały we wrześniowej powodzi na południu Polski. W nowelizacji znalazło się też kilka istotnych rozwiązań z punktu widzenia aptek. Ustawa wprowadziła między innymi rozwiązania ułatwiające aptekom, które ucierpiały w wyniku powodzi, uzyskanie zwrotu refundacji za zrealizowane recepty. Chodzi o placówki, które uległy zniszczeniu do tego stopnia, utraciły archiwum recept, sprzęt elektronicznych i dane dotyczące realizowanych recept.

  • Czytaj również: Prezydent podpisał nowelę ustawy powodziowej. Dotyczy też aptek…

Zgodnie z nowelizacją w przypadku takich aptek nie stosuje się przepisów art. 45 ustawy o refundacji. Chodzi o zapisy dotyczące przekazywania do NFZ zbiorczych zestawień refundacyjnych. W przypadku aptek w takiej sytuacji, rozliczenie będzie odbywać się pod warunkiem uzyskania zgody Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodę tę wydaje na czas określony.

Rozliczenie będzie dokonane na podstawie danych wynikających z realizacji recept zgromadzonych w systemie P1 oraz rachunku, o którym mowa w 51 art. 5 pkt 32a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakres przekazywanych danych oraz zasady ich sprawozdawania określi Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Co istotne w przypadku tak przeprowadzanego rozliczenia stosuje się przepisów dotyczących nakładanie kar umowych za nieprzekazanie uzgodnionego zestawienia zbiorczego recept.

Zarządzenie Prezesa NFZ

Wczoraj w życie weszło Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie sprawozdawania rzeczowych świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych przez apteki, które poniosły szkody spowodowane powodzią. Określa ono zakres danych wymaganych dla rozliczenia refundacji przez apteki poszkodowane w powodzi, które utraciły dane wynikające z realizacji recept.

Taka apteka, aby uzyskać zwrot refundacji z NFZ musi złożyć wniosek zawierający następujące dane:

  1. oznaczenie podmiotu prowadzącego aptekę oraz apteki, której dotyczy wniosek;
  2. oznaczenie okresu sprawozdawczego objętego wnioskiem, wraz ze wskazaniem dni, które mają zostać
    rozliczone w sposób określony w niniejszym zarządzeniu;
  3. uzasadnienie zawierające informację o poniesieniu szkody spowodowanej powodzią, skutkującą utratą
    danych wynikających z realizacji recept;
  4. adres do doręczenia informacji o rozpatrzeniu wniosku;
  5. podpis własnoręczny albo podpis elektroniczny (kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany albo
    podpis osobisty)

Wniosek może zostać złożony w formie papierowej, elektronicznej lub poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia. Prezes Funduszu, rozpatruje go w terminie 7 dni roboczych od dnia jego otrzymania. Informacja o rozpatrzeniu wniosku jest przekazywana podmiotowi prowadzącemu aptekę na wskazany we wniosku adres lub poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • Czytaj również: Specjalne przepisy dla aptek poszkodowanych w powodzi

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Fundusz przekazuje podmiotowi prowadzącemu aptekę propozycję kwoty rozliczenia, wynikającą z posiadanych danych. Należność z tytułu realizacji świadczeń, Fundusz wypłaca w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania prawidłowych dokumentów.

W przypadku odzyskania utraconych w wyniku powodzi danych podmiot prowadzący aptekę, który rozliczył się zgodnie z przepisami zarządzenia, zobowiązany jest do przekazania uzgodnionego zestawienia zbiorczego. W takim przypadku podmiot prowadzący aptekę zobowiązany jest też do korekty rachunku, tak by należność, stanowiła kwotę wynikającą z uzgodnionego zestawienia zbiorczego.

Źródło: ŁW/NFZ

Idź do oryginalnego materiału