Neuroport: Przełom w rehabilitacji neurologicznej i senioralnej w Poznaniu

codziennypoznan.pl 9 miesięcy temu

Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej “Neuroport” powstał niespełna dwa lata temu niedaleko Kiekrza, dlatego nie pozostało bardzo znany w regionie – w tej chwili przyjętych jest około 50 osób. Jest to placówka, która mieści się w nowoczesnym budynku, posiada komfortowe pokoje zaopatrzone w klimatyzację, internet, łóżka rehabilitacyjne, system przywoławczy. Mimo przeznaczenia – budynkowi daleko do klimatu szpitalnego – przypomina raczej hotel o dość wysokich standardach. Jednak to nie ten aspekt wyróżnia ośrodek, a szczególna jest część rehabilitacyjna zaopatrzona w najnowocześniejszy sprzęt. Co interesujące do wielu ćwiczeń wykorzystywana jest technologia VR, która pomaga pacjentom przenieść się w rzeczywistość wirtualną.

Nasze ćwiczenia wpływają również na poprawę zdrowia psychicznego, emocjonalnego i społecznego. Nowoczesność polega na tym, żeby jak najszybciej poprawić zdrowie pacjenta, mamy innowacyjny sprzęt rehabilitacyjny, oparty na robotyce. Pozwalamy pacjentowi przenieść się do rzeczywistości wirtualnej, odciąć go od tych bodźców zewnętrznych. Kiedy podłączamy pacjenta pod świat VR okazuje się, iż jest w stanie daną czynność wykonać podświadomie – zaznacza Robert Chwiłka.

Rehabilitacja pomaga pacjentowi zapomnieć o otaczającym go świecie, który zakładając okulary VR przenosi się do zupełnie innych okoliczności. Przy użyciu najnowocześniejszej maszyny – lokomat, która wyprodukowana została w ilości 1000 sztuk na świecie – rehabilitowany podświadomie jest w stanie poruszać kończyną, która nie jest w pełni sprawna. Robot zaopatrzony jest w odpowiednie zabezpieczenia, które pomagają spionizować osobę poszkodowaną i postawić ją na bieżnię. Tak postawiony pacjent przy pomocy wirtualnej rzeczywistości porusza swoimi częściami ciała, widząc w okularach swoje stopy, które musi ustawić we właściwym miejscu.

Do rehabilitacji wykorzystywana jest zabawa. Mają to być przyjemne i potrzebne ćwiczenia. Robert Chwiłka opowiedział o wielu przypadkach osób, które do ośrodka przyjechały na noszach, a po pewnym czasie były w stanie wyjść o kuli lub balkoniku. Oczywiście trzeba podkreślić, iż nie we wszystkich przypadkach można wrócić do normalnego funkcjonowania.

Aby skontaktować się z pracownikami “Neuroport” wystarczy zadzwonić na numer telefonu podany na stronie internetowej www.neuroport.pl lub wejść na media społecznościowe. Pacjent może umówić się tylko na rehabilitacje dojazdowe, jednak ośrodek najbardziej specjalizuje się w turnusach rehabilitacyjnych na okres kilku tygodni.

Idź do oryginalnego materiału