Nerwobóle

fizjoterapeuty.pl 1 rok temu

Nerwobóle związane są z uszkodzeniem nerwów obwodowych. Mają charakter ostry, rwący i mogą promieniować wzdłuż okolicy unerwianej przez dany nerw. Do najczęściej diagnozowanych zalicza się np. nerwoból nerwu trójdzielnego. W medycynie wyróżnia się nerwobóle samoistne (o nieznanej przyczynie) oraz wskutek ucisku nerwu przez guz lub jego uszkodzenie pourazowe.

Nerwobóle – rodzaje i przyczyny

Bardzo często diagnozuje się nerwobóle nerwów czaszkowych, zwłaszcza nerwoból nerwu trójdzielnego. Przyczyną są najczęściej guzy mózgu, stan zapalny nerwu, półpasiec uszny bądź uszkodzenia mechaniczne. Problem najczęściej dotyczy osób starszych. Ból jest wyjątkowo silny, pojawia się samoistnie bądź po podrażnieniu twarzy, np. podczas golenia się, mycia czy robienia makijażu. Pojawiają się okresy remisji i zaostrzenia. Innymi rodzajami omawianej dolegliwości są:

  • nerwoból nerwu językowo-gardłowego – stałe, jednostronne bóle okolicy migdałka, podniebienia oraz nasady języka i ucha. Mogą być prowokowane przełykaniem kęsów lub śliny, a choćby zwykłym ziewaniem. Charakterystycznym zjawiskiem jest pojawianie się jednocześnie omdleń, co wynika z połączenia między nerwem językowo-gardłowym a zatoką szyjną;
  • nerwoból nerwu sitowego przedniego – bóle w okolicy kąta wewnętrznego oczodołu oraz nasady nosa;
  • nerwoból nerwu pośredniego – napadowe, piekące bóle w głębi ucha, czemu mogą towarzyszyć zaburzenia odczuwania smaku, ślinotok i łzawienie;
  • nerwoból nerwu krtaniowego – bóle po jednej stronie krtani, które mogą promieniować do ucha lub do ramienia. Problem częściej dotyczy mężczyzn w średnim wieku;
  • nerwoból potyliczny – ból promieniujący ku potylicy, rozpoznawany bardzo rzadko.

Warto wspomnieć także o nerwobólu międzyżebrowym, będącym konsekwencją chorób ogólnoustrojowych, niektórych leków, urazów mechanicznych bądź zatrucia metalami ciężkimi. Objawia się ostrym, piekącym bólem w okolicy klatki piersiowej. Nasila się podczas wysiłku lub przy długotrwałym przyjmowaniu jednej pozycji ciała.

Jak zdiagnozować nerwobóle?

Podstawą rozpoznania jest diagnostyka różnicowa, tak istotna w przypadku nerwobólów. Niezwykle ważne jest, aby lekarz miał całkowitą pewność, iż pacjent zgłosił się właśnie z nerwobólem, a nie stwardnieniem rozsianym, nowotworem bądź inną poważną chorobą wymagającą zupełnie innego podejścia. Może się okazać, iż choroba przewlekła jest przyczyną nerwobólu. Również wówczas wskazanie jest kluczowe, aby dobrać skuteczne leczenie przyczynowe. W diagnostyce nerwobólu przydatne są badania obrazowe (np. tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny celem wykluczenia guzów), badania krwi oraz EMG.

Nerwobóle – leczenie

Poza leczeniem przyczynowym stosuje się terapię objawową, mającą na celu likwidowanie lub łagodzenie przykrych wrażeń bólowych. Pomocne są niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne podawane doustnie, a także maści i żele stosowane miejscowo. W trudniejszych, bardziej zaawansowanych przypadkach pacjentowi przepisuje się leki przeciwpadaczkowe, neuroleptyki lub środki przeciwdepresyjne, które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, hamując odbieranie przez niego wrażeń bólowych.

Przy nerwobólach skuteczna okazuje się być fizjoterapia, zwłaszcza akupunktura, elektrostymulacja, laseroterapia, kąpiele wirowe, masaże oraz neuromobilizacje. Wszelkie metody muszą być jednak dobierane indywidualnie do pacjenta, ponieważ u niektórych mogą spowodować nasilenie objawów. Kluczowa jest modyfikacja diety – musi być bogata w kwasy Omega 3 i Omega 6 oraz w witaminy z grupy B. Dobrze sprawdzi się dodatkowa suplementacja tych związków, ponieważ pozytywnie wpływają one na regenerację nerwów obwodowych. Jako iż sytuacje stresowe nasilają ból, warto zadbać o codzienny relaks lub zdecydować się na wizyty u psychoterapeuty.

Zobacz również: Metody relaksacji.

Domowe sposoby na nerwobóle

Niekiedy wystarczy dłuższy odpoczynek, spacer, chwila wytchnienia, aby ból nerwowy ustąpił. jeżeli tak się nie dzieje, warto spróbować domowych metod radzenia sobie z tym problemem. Należą do nich ciepłe okłady na bolące miejsce oraz ziołolecznictwo. W szczególności arnika, gorczyca i kwiat czarnego bzu. Zioła te warto stosować w postaci naparów bądź okładów. Ciepło natomiast przyspiesza regenerację nerwów i ma działanie rozluźniające, co uśmierza ból i poprawia samopoczucie.



Polecane produkty:
Omega 3
Olej Omega 3 to czysty, 100% naturalny produkt pozyskiwany z rośliny o nazwie Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens). Tłoczony jest na zimno co sprawia, iż zachowuje wszystkie, cenne składniki. Stanowi m.in. wsparcie dla mózgu ... Zobacz więcej...

Bibliografia

  1. Prusiński A., Neurologia Praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1998.
  2. Stępień A., Neuralgie i nerwobóle twarzy, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2007.
  3. Domżał T., Ból przewlekły – problemy kliniczne i terapeutyczne, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2008.
Idź do oryginalnego materiału