Nawet po 85. roku życia stosowanie statyn jest skuteczne

termedia.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Statyny, leki stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu, są efektywne w prewencji chorób sercowo-naczyniowych i zgonów z ich powodu choćby u osób w wieku 85 lat i starszych – informuje czasopismo „Annals of Internal Medicine”.



Skuteczność statyn potwierdzają badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu wśród osób w wieku ponad 60 lat bez istniejącej choroby układu krążenia. W okresie od stycznia 2008 r. do grudnia 2015 r. 97 462 badanych rozpoczęło stosowanie statyny w ramach profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego.

Dla porównania dobrano do nich taką samą liczbę pacjentów, którzy nie rozpoczęli terapii statynami w tym okresie. Z analizy wykluczono tych, którzy wcześniej stosowali już statyny bądź inne leki obniżające poziom lipidów we krwi, z chorobą nowotworową, cierpiących na miopatię czy zaburzenia pracy wątroby.

Stan zdrowia badanych osób śledzono średnio przez 5,3 roku. Okazało się, iż terapia statynami obniżała ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu, oraz niewydolności serca, a także ryzyko zgonu z różnych przyczyn we wszystkich grupach wiekowych – od 60. do 74. roku życia, od 75. do 84. roku życia, a także w wieku 85 lat i starszych.

Jednocześnie wśród badanych nie stwierdzono istotnie wyższego ryzyka takich powikłań terapii statynami, jak miopatie czy zaburzenia czynności wątroby w różnych grupach wiekowych.

W ocenie autorów pracy badanie to potwierdza skuteczność i bezpieczeństwo statyn w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych oraz zgonów z ich powodu. Jest to o tyle ważne, iż wielu pacjentów, którzy powinni stosować terapię statynami, nie robi tego w obawie przez powikłaniami leczenia.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu jest uważany za jeden z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia podaje na swojej stronie internetowej, że ponad 60 proc. dorosłych Polaków (ok. 21 mln) ma hipercholesterolemię. Choroby sercowo-naczyniowe stanowią w naszym kraju wciąż główną przyczynę zgonów.

Przeczytaj także: „Statyny mogą mieć pozytywny wpływ na leczenie raka płuca u pacjentów z POChP – polskie badania” i „Statyny obniżają ryzyko krwotocznego udaru mózgu”.

Idź do oryginalnego materiału