Nawet cztery miliony osób mogą chorować na astmę

termedia.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Z raportu „Leczenie astmy ciężkiej w Polsce”, opublikowanego w styczniu 2024 r., wynika, iż w naszym kraju około 4 mln osób zgłasza występowanie duszności przynajmniej raz w roku, a tylko 2,5 mln ma rozpoznanie astmy i otrzymuje leczenie.



Według Narodowego Funduszu Zdrowia w 2022 r. 2,9 mln pacjentów zrealizowało recepty na refundowane leki stosowane w leczeniu astmy – najwięcej od 2013 r., od kiedy prowadzone są takie obserwacje.

Z przedstawionego podczas spotkania raportu „Leczenie astmy ciężkiej w Polsce”, opublikowanego w styczniu 2024 r., wynika, iż w naszym kraju około 4 mln osób zgłasza występowanie duszności przynajmniej raz w roku, a tylko 2,5 mln ma rozpoznanie astmy i otrzymuje leczenie.

Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP dr Piotr Dąbrowiecki tłumaczył, iż astma nie zawsze jest rozpoznawana. Najczęstsze jej objawy to kaszel, duszności, świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej. – Nie zawsze jednak objawy te występują, bo astma to choroba zmienna, co sprawia, iż pacjent często bagatelizuje dolegliwości i nie zgłasza ich lekarzowi, najczęściej wtedy, gdy akurat ich nie odczuwa lub zmieniło się ich nasilenie – powiedział.

Co zrobić, aby uniknąć ciężkiej astmy

Astma jest chorobą związaną z przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych, a pojawiającym się objawom towarzyszy zmienna obturacja (skurcz) dróg oddechowych. Aby ją wcześnie wykryć, pacjent musi zgłosić się do lekarza choćby wtedy, gdy nie odczuwa w danym okresie dolegliwości, ale wcześniej miał przynajmniej dwa z trzech objawów: kaszel, duszności lub świszczący oddech.

Azytromycyna skuteczna w indukowaniu remisji niekontrolowanej astmyAzytromycyna, powszechny, tani i dobrze poznany antybiotyk makrolidowy, może stanowić cenną opcję leczenia utrzymującej się niekontrolowanej astmy, o czym przekonuje najnowsza publikacja z prestiżowego „The Chest”.
Idź do oryginalnego materiału