Naukowcy apelują: wirus RSV zagraża zarówno dzieciom, jak i seniorom

everethnews.pl 1 rok temu

Europejska Agencja Leków (EMA) w czerwcu 2023 roku dopuściła do obrotu nową szczepionkę przeciw RSV (syncytialny wirus oddechowy) dla osób powyżej 60 r.ż. Badania wykazały, iż zapobiega ona zapaleniu dróg oddechowych w prawie 82,6% przypadków.

RSV jako przyczyna śmierci

Jak pokazują dane pochodzące z USA, wirus RSV prowadzi do ponad 270 tys. hospitalizacji i ok. 20 tys. zgonów w szpitalu rocznie. Co więcej, warto zaznaczyć, iż około 25% seniorów umiera co roku z powodu tego zakażenia.

– Nie wiemy, jaka jest liczba zachorowań wywołanych przez RSV w Polsce, ponieważ nie monitorujemy takich danych – podsumowała dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultantka krajowa w dziedzinie epidemiologii.

Specjalistka dodaje również, iż w Polsce rzadko wykonuje się testy potwierdzające zakażenie tym patogenem. Konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii – prof. Tomasz Targowski dodał, iż wirus RSV w porównaniu z grypą jest bardziej zabójczy, powoduje więcej zgonów. Profesor dodał również, iż wirus jest niebezpieczny także dla dzieci do 2. r.ż., ponieważ u nich odporność jeszcze się nie wytworzyła.

– W związku z tym mniej osób wchodziło w wiek, w którym ten wirus jest groźny. w tej chwili coraz więcej mamy osób w wieku 70-80 lat, dlatego obserwujemy wzrost liczby ciężkich postaci zakażeń RSV – pokreślił specjalista.

U pacjentów, którzy zmagają się z zarażeniem RSV, ryzyko astmy wzrasta o 2-3,6 razy, w przypadku cukrzycy 11 razy, a chorób serca – 7 razy.

Brak leków na RSV

Jak informuje prof. Targowski, Polska jest bardzo schorowanym krajem, ponieważ prawie 90% seniorów po 70.r.ż. walczy z chorobami współistniejącymi. W opinii specjalisty największe znaczenie ma szczepienie osób starszych. Dr Paradowska-Stankiewicz przypomniała, iż w czerwcu 2023 r. EMA dopuściła do obrotu szczepionkę przeciwko RSV dla osób starszych. Warto również zaznaczyć, iż według specjalistki skuteczność szczepionki wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Jak poinformował dr Zielonka, szczepionka odgrywa istotną rolę w profilaktyce przeciwko zakażeniom wirusem RSV.

Warto również zaznaczyć, iż w Polsce od 1 października 2023 r. szczepionka przeciwko RSV znalazła się na liście szczepień zalecanych dla dorosłych. Eksperci są również zgodni w stwierdzeniu, iż szczepionka powinna być refundowana dla seniorów.

Eksperci twierdzą, iż wydatki na szczepienia się zwrócą, ponieważ zmniejszą liczbę osób hospitalizowanych z powodu infekcji RSV. Statystyki pokazują, iż hospitalizacja jest najdroższa w systemie opieki zdrowotnej.

Źródło: pulsmedycyny

Idź do oryginalnego materiału