Naturalny spalacz tłuszczu, wróg cholesterolu. Zapomniany czerwony pieprz to jedna z najzdrowszych przypraw

zdrowie.interia.pl 17 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Jego walory doceniają nie tylko amatorzy pysznej kuchni, ale także zdrowej żywności i osoby chcące pozbyć się zbędnych kilogramów. Przeprowadzone przez naukowców badania dowodzą, iż czerwony pieprzu (który wcale pieprzem nie jest) wspomaga trawienie, zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej i stymuluje proces jej spalania. Ponadto czerwony pieprz doskonale chroni serce, obniża poziom złego cholesterolu LDL oraz wzmacnia układ immunologiczny. Zobacz, dlaczego jeszcze warto dodawać go do potraw i jak go stosować?





Czerwony pieprz - przyprawa idealna


Można śmiało powiedzieć, iż czerwony pieprz zwany potocznie pieprzem peruwiańskim lub rzadziej pieprzem różowym (Schinus terebinthifolius), skupia w sobie wszystkie pożądane cechy wyrazistej przyprawy, a pod pewnymi względami choćby przewyższa tradycyjny czerwony pieprz. Jak to możliwe? Jest od niego znacznie bardziej aromatyczny i bogatszy w smaku; łączy w sobie sprzeczności - delikatność i ostrość.
Nie jest to prawdziwy pieprz, gdyż nie pochodzi z rodziny pieprzowatych, ale ze względu na swój wygląd i smak jest tak nazywany. W istocie są to suszone owoce rośliny pochodzącej z Ameryki Południowej, szczególnie z rejonów Peru i Brazylii. Używany był już przez rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej nie tylko jako przyprawa, ale również jako środek leczniczy i konserwant żywności. Reklama


Europejczycy sięgają po niego znacznie rzadziej, a szkoda, bo spełnia wszystkie kryteria przyprawy idealnej. Ze względu na swoją dekoracyjną formę często wykorzystuje się go w kuchni jako ozdobę potraw. Ale nie warto zostawiać go z boku talerza - warto go zjadać. Znajdziemy w nim bowiem całą gamę składników odżywczych, witamin oraz substancji aktywnie wspomagających funkcjonowanie ludzkiego organizmu.



Pieprz czerwony - co zawiera?


Co zawiera czerwony pieprz (peruwiański)?
Olejek eteryczny - zawiera różne związki aromatyczne, w tym terpeny i seskwiterpeny, które nadają mu delikatny, żywiczny zapach.Flawonoidy - działają jako antyoksydanty, wspierając organizm w walce ze stresem oksydacyjnym.Tanniny - wykazują adekwatności ściągające i przeciwbakteryjne.Minerały - zawiera niewielkie ilości wapnia, magnezu i potasu.Związki fenolowe - o adekwatnościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających.




Jak działa pieprz czerwony (peruwiański)?


Wspomaga trawienie - dzięki zawartości olejków eterycznych stymuluje pracę żołądka i wspiera procesy trawienne.
Ma działanie przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie - jego składniki wykazują zdolność hamowania wzrostu niektórych drobnoustrojów.
Ułatwia detoksykację organizmu - dzięki zawartości antyoksydantów wspiera neutralizowanie wolnych rodników. Poprawia krążenie krwi - delikatnie stymuluje układ krążenia.



Czerwony pieprz - naturalny spalacz tłuszczu


Dietetycy zwracają uwagę, iż bardzo korzystnie wpływa między innymi na nasze serce, obniżając poziom złego cholesterolu. Wspiera też układ pokarmowy oraz odporność.
Największą sławę przyniosły mu jednak zdolności odchudzające. Badania wskazują, iż świetnie wpływa na trawienie, bo stymuluje proces spalania tkanki tłuszczowej.



Czerwony pieprz - do czego dodawać


W przeciwieństwie do pieprzu czarnego czy chili (cayenne), czerwony pieprz peruwiański jest łagodny, co czyni go idealnym dla osób o wrażliwym podniebieniu. Delikatnie pikantny, lekko orzechowy i korzenny smak przyprawy powoduje, iż doskonale wzbogaca smak rozmaitych dań. W Polsce sprawdza się jako dodatek do ryb, w tym do śledzi, sosów i sałatek. Doskonale komponuje się z białym mięsem i duszonymi warzywnymi, ale nie tylko. Możesz śmiało podkreślać nim charakter serów czy sałatek owocowych.

Czerwony pieprz - w jakiej formie, jak stosować?


Czerwony pieprz można stosować zarówno w formie sypkiej, jak i w ziarnach. Już po kilkunastu minutach gotowania nasza potrawa zyska nietuzinkowy, wyrazisty smak. Co więcej, ta wyrafinowana przyprawa nie tylko wzbogaci smakową nutę naszych dań, ale jednocześnie będzie stanowić piękną dekorację stołu. Czerwono-fioletowe przypominające jagody ziarenka z pewnością przykują uwagę naszych gości i zachwycą ich swoim smakiem. Sięgajmy po czerwony pieprz częściej, bo naprawdę warto!
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału