Narzędzie do badania autyzmu stało się uniwersalne

biegowelove.pl 3 miesięcy temu

Źródło: domena publiczna Unsplash/CC0

Naukowcy z Uniwersytetu Flindersa są podekscytowani ogólnoświatowym przyjęciem ich narzędzia do wczesnych badań przesiewowych u dzieci podejrzanych o zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD).

Narzędzie do wczesnego wykrywania autyzmu we wczesnym dzieciństwie (ADEC) jest już dostępne w Australii, a w tej chwili jest bezpłatnie dostępne w krajach o niskich zasobach, takich jak Indonezja, Meksyk, Chiny i Guayaquil (Ekwador).

A Zostań Niedawno opublikowane w Journal of autyzmu i zaburzeń rozwojowych Badanie skutków tłumaczenia i kulturowego dostosowania instrumentu przesiewowego dla hiszpańskojęzycznej populacji w Ekwadorze.

„ADEC jest narzędziem łatwym w użyciu, wymaga ograniczonego dodatkowego szkolenia i zapewnia opłacalny sposób identyfikacji dzieci, u których istnieje duże prawdopodobieństwo rozwoju autyzmu” – mówi profesor Robin Young z Wydziału Edukacji, Psychologii i Praca społeczna. .

„Chociaż w krajach anglojęzycznych opracowano wiele narzędzi, badania przesiewowe w krajach, w których mówi się innymi językami, wymagają szczególnej adaptacji kulturowej i językowej.

„Mamy nadzieję, iż dostosowanie ADEC umożliwi krajom o niskich zasobach prowadzenie bardziej wydajnej, niezawodnej i opłacalnej diagnostyki oraz wsparcia” – mówi.

Zaburzenie ze spektrum autyzmu, czyli autyzm, to złożony stan neurorozwojowy, charakteryzujący się wyzwaniami w interakcjach społecznych i komunikacji oraz ograniczonymi lub powtarzalnymi zachowaniami.

Częstość występowania autyzmu na świecie szacuje się na około 1 na 39, co czyni go jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych.

Wczesna diagnoza – w wieku od 18 do 24 miesięcy – ma najważniejsze znaczenie dla poprawy wyników leczenia dzieci z autyzmem. Zapewnia możliwości wczesnego wsparcia, które może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie językowe, poznawcze, społeczne i emocjonalne.

Naukowcy z Uniwersytetu Flinders ściśle współpracowali z zespołem kierowanym przez profesora Clarke’a z Ekwadoru, aby pomóc ulepszyć metody diagnozowania autyzmu u lokalnych dzieci.

W badaniu pilotażowym przetłumaczono i zaadaptowano kulturowo oryginalną wersję ADEC dla populacji Guayaquil (Ekwador) na próbie 613 dzieci w wieku 18–48 miesięcy, z których u 23 zdiagnozowano autyzm (3,75%).

Profesor Young twierdzi, iż odkrycia sugerują, iż ADEC można dostosować do kultur nieanglojęzycznych, ale przez cały czas pozostaje wiele do zrobienia.

„Pomimo sukcesu badania, poprawa diagnozy nie upraszcza trudności, jakie napotykają osoby z autyzmem w dostępie do wsparcia, zwłaszcza w środowisku o niskim statusie społeczno-ekonomicznym” – mówi.

„Wczesne wykrywanie ma sens tylko wtedy, gdy istnieje potencjał zapewnienia wczesnego wsparcia, dlatego naszymi następnymi krokami będzie zbadanie skutków programów wczesnego wsparcia wdrożonych w nieanglojęzycznych krajach o niskich zasobach, takich jak Ekwador” – dodaje.

więcej informacji:
Susana Mata-Iturralde i wsp., Badania przesiewowe w kierunku autyzmu we wczesnym dzieciństwie (ADEC) w populacji hiszpańskojęzycznej o niskich dochodach w Guayaquil (Ekwador), Journal of autyzmu i zaburzeń rozwojowych (2024). doi: 10.1007/s10803-024-06413-3

Dostarczone przez Uniwersytet Flindersa

cytat: Narzędzie do badania autyzmu staje się globalne (2024, 4 czerwca) Pobrano 4 czerwca 2024 z https://medicalxpress.com/news/2024-06-autism-screening-tool-global.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Niezależnie od uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

Idź do oryginalnego materiału