Jednocześnie, w sklepach znaleźć można mnóstwo “wód smakowych”, mających stanowić źródło nawodnienia dla osób, które nie lubią neutralnego smaku samej wody. Takie napoje zawierają często sacharozę, sztuczne lub naturalne aromaty, a także inne dodatki: regulatory kwasowości, stabilizatory oraz konserwanty — najczęściej sorbinian potasu i benzoesan sodu. Dodatek sacharozy i/lub soków owocowych (często soku jabłkowego) sprawia, iż wody smakowe stają się źródłem węglowodanów, a także dostarczają sporych ilości cukrów prostych oraz kilokalorii. Tego typu produkty nie powinny być więc postrzegane jako wartościowa alternatywa dla naturalnej wody źródlanej czy mineralnej, a raczej — jako produkt z kategorii słodkich napojów.
W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, iż zła sława, jaką typowe wody smakowe zaczęły się cieszyć w ostatnich latach, zmusiła producentów do zmiany podejścia do tego rodzaju napojów. w tej chwili na rynku pojawia się więc coraz więcej wód smakowych pozbawionych cukru i innych zbędnych dodatków, a bazujących na wodzie i naturalnych aromatach. Dzięki temu ich wartość odżywcza jest zbliżona do wody naturalnej, a wzbogacenie w dodatki smakowe sprawia, iż produkty te mogą być świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie przepadają za smakiem wody naturalnej. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie napojów typu wody smakowe? I jak wybrać produkt o jak najlepszym składzie? Ruszyliśmy do sklepów, aby to sprawdzić!
Czym powinna się charakteryzować dobra “woda smakowa”?
- Krótka lista składników
Wybierając wody smakowe, najważniejsze jest, aby w pierwszej kolejności kierować się składem. Do wyprodukowania takiego napoju potrzeba tak naprawdę jedynie wody (źródlanej lub mineralnej) oraz dodatków smakowych pod postacią naturalnych aromatów i/lub soków owocowych. W związku z tym, im krótszy i prostszy skład takiego napoju, tym lepiej.
Nie oznacza to jednak, iż napoje wzbogacane w składniki mineralne lub te z dodatkiem np. regulatorów kwasowości są złe, szczególnie jeżeli użyte regulatory kwasowości są pochodzenia naturalnego. jeżeli czujesz się dobrze po ich spożyciu, śmiało możesz włączać je do swojej diety — wybór należy do Ciebie!
- Brak cukru dodanego
Woda smakowa, w składzie której znajduje się cukier, nie będzie produktem zalecanym. Dlaczego? Cukier zdecydowanie zwiększa kaloryczność produktu, co jest szczególnie istotne, jeżeli weźmiemy pod uwagę wypijane codziennie ilości wody (średnio około 2-2,5 l dziennie). Picie wody smakowej z dodatkiem cukru znacznie zwiększa więc kaloryczność codziennej diety — co nie raczej naszą intencją.
- Naturalne aromaty
Dodatek naturalnego aromatu do wody smakowej sprawia, iż zyskuje ona niepowtarzalny smak. Warto więc wybierać takie wody smakowe, które w składzie mają wyłącznie tego typu aromaty.
- Niska kaloryczność (najlepiej 0 kcal/100 ml)
Średnia ilość wody, którą powinniśmy wypijać w ciągu dnia, to około 2-2,5 l. Z tego powodu bardzo istotne jest, aby wody smakowe miały kaloryczność bliską zeru. To, co może ją podwyższać, to wspomniany już cukier, a także dodatek soków owocowych (np. soku jabłkowego). Zawsze w trakcie zakupu warto więc zapoznać się z tabelą wartości odżywczych zamieszczoną na opakowaniu.
Najczęściej pojawiające się składniki dodatkowe w napojach typu “wody smakowe”:
- Aromaty naturalne lub sztuczne
W wodach smakowych znajdziemy aromaty nadające im określony smak. Mogą one być zarówno naturalne, jak i sztuczne. Najlepiej jest wybierać wody smakowe z dodatkiem aromatów określanych jako naturalne, czyli innymi słowy, aromatów pochodzenia roślinnego. Natomiast aromaty nieokreślone jako naturalne z dużym prawdopodobieństwem są aromatami syntetycznymi — w innym wypadku producent pochwaliłby się ich naturalnym pochodzeniem.
- Regulatory kwasowości
W większości wód smakowych znajdziemy substancje regulujące ich kwasowość. Należą do nich głównie kwas cytrynowy i kwas fosforowy, a ich zadaniem jest przedłużanie przydatności danego produktu do spożycia. Ich ilość w wodach smakowych jest zwykle bardzo niewielka, nie są one więc uznawane za szkodliwe. o ile jednak masz wybór, wybieraj wody smakowe bez tego dodatkowego składnika.
- Substancje konserwujące
Benzoesan sodu oraz sorbinian potasu to kolejne popularne składniki wielu wód smakowych. Zapobiegają one rozwojowi drobnoustrojów (grzybów oraz bakterii) w produkcie. Nadmierne ilości substancji konserwujących mogą powodować dolegliwości żołądkowe oraz reakcje alergiczne, warto więc wybierać wody smakowe bez ich dodatku.
Napoje typu “wody smakowe” dostępne w popularnych sklepach podzieliliśmy na trzy grupy pod względem ich składu:
- Najzdrowszy wybór – w tej grupie znajdują się napoje z krótkim i prostym składem, które nie zawierają zbędnych składników w postaci cukru dodanego, sztucznych regulatorów kwasowości czy substancji konserwujących.
- Niezły wybór – w tej grupie znajdują się napoje, które mimo dobrego składu zawierają zbędne dodatki w postaci sztucznych aromatów czy regulatorów kwasowości.
- Odradzane produkty – w tej grupie znajdują się napoje, które zawierają w swoim składzie dodatek cukru, jak również inne zbędne substancje w postaci sztucznych aromatów, regulatorów kwasowości, stabilizatorów czy przeciwutleniaczy.
Najzdrowszy wybór:
Żywiec Zdrój Mocny Gaz, nuta pomarańczy i grejpfruta — Carrefour
Skład: woda źródlana 99%, dwutlenek węgla, naturalne aromaty cytryny i mięty z innymi naturalnymi aromatami
Wartości odżywcze w 100 ml: 0,4 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 0 g, w tym cukry: 0 g, białko: 0 g, sól: 0 g
Napój ten ma krótki, naturalny skład bez zbędnych dodatków. Duży plus za naturalne aromaty i bardzo niską, praktycznie zerową kaloryczność.
Cechini Muszyna lemon — Auchan
Skład: naturalna woda mineralna wysokozmineralizowana, dwutlenek węgla, naturalny aromat cytrynowy z innymi naturalnymi aromatami
Wartości odżywcze: 0,46 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 0 g, w tym cukry: 0 g, białko: 0 g, sól: 0 g
Krótki, naturalny skład bez zbędnych dodatków. Po raz kolejny plusem napoju jest dodatek naturalnych aromatów i bardzo niska kaloryczność.
Saguaro, smak ogórek, limonka, cytryna — Biedronka
Skład: woda, 2,7% sok cytrynowy z zagęszczonego soku cytrynowego, naturalny aromat ogórkowy, naturalny aromat cytrynowy, naturalny aromat limonkowy
Wartości odżywcze: 1 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 0,2 g, w tym cukry: 0,1 g, białko: 0 g, sól: 0 g
Dostępny w Biedronce napój Sagurao charakteryzuje się krótkim, naturalnym składem bez zbędnych dodatków. Duży plus za naturalne aromaty i bardzo niską kaloryczność.
Żywiec Zdrój Naturals, smak malina i cytryna — Biedronka/Carrefour/Lidl
Skład: woda źródlana 99,8%, regulator kwasowości: kwas cytrynowy (naturalny), naturalne aromaty cytryny i maliny z innymi naturalnymi aromatami
Wartości odżywcze: 0,6 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 0 g, w tym cukry: 0 g, białko: 0 g, sól: 0 g
Kolejny dobry produkt od firmy Żywiec-Zdrój. Charakteryzuje się on krótkim, naturalnym składem, bazuje na naturalnych aromatach (w tym deklarowanych na opakowaniu malinowym i cytrynowym), a jego kaloryczność jest praktycznie zerowa.
Co prawda produkt ten zawiera regulator kwasowości, niemniej jednak użyty kwas cytrynowy jest naturalny i nie wpływa negatywnie na jakość wody smakowej.
Polaris o smaku brzoskwiniowym — Biedronka
Skład: naturalna woda mineralna, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, naturalne aromaty, naturalny aromat brzoskwiniowy z innymi naturalnymi aromatami
Wartości odżywcze: 1 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 0 g, w tym cukry: 0 g, białko: 0 g, sól: 0 g
Dostępna w Biedronce woda smakowa od Polaris ma krótki skład, naturalne aromaty i bardzo niską kaloryczność. Co prawda, zawiera ona regulator kwasowości, jednak jest nim naturalny kwas cytrynowy, który nie wpływa negatywnie na jakość produktu.
Po prostu woda & sok Tymbark, jabłko, cytryna, truskawka — Intermarche
Skład: woda, soki z zagęszczonych soków, z jabłek (29%), cytryn (0,9%), truskawek (0,1%), naturalny aromat truskawkowy z innymi naturalnymi aromatami, naturalne aromaty
Wartości odżywcze: 12 kcal; tłuszcz 0 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 0 g; węglowodany 3,1 g, w tym cukry 3,1 g; białko 0 g; sól 0 g
“Po prostu woda & sok” od Tymbarku wyróżnia się dodatkiem naturalnych aromatów i soków, co pozytywnie wpływa na smak. Warto pamiętać, iż taki dodatek wiąże się ze wzrostem kaloryczności napoju do 12 kcal / 100 ml (wciąż jednak jest to niska zawartość kalorii). Produkt nie zawiera innych składników dodatkowych, co jest wielką zaletą.
Pośredni wybór:
Kubuś Waterrr o smaku cytryny — Auchan/Intermarche
Skład: woda, soki z zagęszczonych soków z: jabłek (30%) i cytryn (0,1%), aromaty
Wartości odżywcze: 13 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 3 g, w tym cukry: 3 g, białko: 0 g, sól: 0 g
Sam skład jest dobry i krótki, natomiast pojawia się w nim aromat nieokreślony jako naturalny — z dużym prawdopodobieństwem jest to więc aromat sztuczny. Do tego sok jabłkowy sprawia, iż w 100 ml produktu jest 13 kcal, czyli sporo w porównaniu z większością produktów wymienionych wcześniej.
Nałęczowianka, smak porzeczkowy — Auchan/Intermarche
Skład: naturalna woda mineralna nałęczowianka (99%), aromaty naturalne, regulatory kwasowości: kwas cytrynowy, kwas fosforowy, siarczan cynku
Wartości odżywcze: 2 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 0 g, w tym cukry: 0 g, białko: 0 g, sól: 0 g
Skład jest w porządku, jednak pojawiają się w nim dwa regulatory kwasowości, które nie są konieczne do wyprodukowania wody smakowej. Duży minus za użycie kwasu fosforowego (prawdopodobnie syntetycznego), który tworzy związki z wapniem i w nadmiarze może niszczyć zęby, a także przyczyniać się do utraty wapnia z kości. Plus za wzbogacenie wody w cynk.
Produkty, których nie polecamy Ci wybierać
Jurajska, smak poziomka — Auchan/Intermarche
Skład: naturalna woda mineralna, cukier, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, naturalny aromat poziomkowy z innymi naturalnymi aromatami, substancje konserwujące: sorbinian potasu, benzoesan sodu, aromat naturalny
Wartości odżywcze: 20 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 4,8 g, w tym cukry: 4,8 g, białko: 0 g, sól: 0 g
Długi skład w porównaniu do pozostałych wód smakowych wymienionych w rankingu. Produkt ten zawiera także dodany cukier, co sprawia, iż w 100 ml mamy 20 kcal i prawie 5 g cukrów prostych. Do tego pojawiają się tu zbędne składniki — regulator kwasowości i substancje konserwujące.
Żywiec Zdrój, smak jabłka — Carrefour/Intermarche
Skład: woda źródlana (78%), sok jabłkowy z zagęszczonego soku (20%), cukier, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy, aromat naturalny
Wartości odżywcze: 36 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 4,3 g, w tym cukry: 4,2 g, białko: 0 g, sól: 0 g
I na koniec gorszy produkt od Żywca-Zdrój, charakteryzujący się długim składem (zwłaszcza w porównaniu do pozostałych wód smakowych wymienionych w rankingu). Do produktu został dodany cukier, przez co 100 ml napoju dostarcza 36 kcal i ponad 4 g cukrów prostych. Dodatkowo mamy tu także zbędne składniki — regulator kwasowości i przeciwutleniacz.