Najwyższa Izba Kontroli kontroluje krwiodawstwo w Polsce

mzdrowie.pl 11 miesięcy temu

Najwyższa Izba Kontroli podjęła kontrolę systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Izba sprawdza, czy umożliwia on bezpieczne i dostosowane do aktualnych potrzeb zaopatrzenie podmiotów leczniczych w krew i jej składniki.

Postęp medycyny i możliwość przeprowadzania coraz bardziej skomplikowanych zabiegów prowadzą do znacznego wzrostu zużycia krwi i jej składników. Z kolei zmiany demograficzne ograniczają populację dawców przy jednoczesnym wzroście liczby osób potrzebujących krwi. Stąd leczenie krwią i jej składnikami związane jest w tej chwili z szeregiem nowych wyzwań i analizami, czy są możliwe działania polegające na zabezpieczeniu Polaków w krew. Coraz częściej pojawią się apele regionalnych stacji krwiodawstwa do Polaków z prośbą o oddawanie krwi, ponieważ zdarzają się czasowe braki.

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała krótką, anonimową ankietę dotyczącą krwiodawstwa. Jest ona skierowana do wszystkich Polaków – zarówno do osób, które regularnie lub sporadycznie oddawały krew, jak i takich, które wprawdzie chciały oddać krew, ale im się to nie udało, a także do osób, które – z różnych względów – choćby tego nie próbowały. Ankieta znajduje się na stronie Najwyższej Izby Kontroli, wystarczy na nią kliknąć i pojawią się kolejne pytania. Wypełnienie ankiety zajmuje zwykle kilka minut.

Celem ankiety jest zebranie informacji i opinii dotyczących m.in. motywacji, przeszkód albo zachęt do oddawania krwi, dostępności punktów poboru, napotykanych problemów, działań promocyjnych, uprawnień dla dawców krwi. Ankieta daje także możliwość przedstawienia ogólnych uwag dotyczących funkcjonowania systemu krwiodawstwa, w tym propozycji usprawnień i poprawek, ponieważ część pytań ma charakter otwarty, zatem można tam wpisywać swoje pomysły i spostrzeżenia. Ankietę można wypełnić do 5 listopada 2023 r.

W ankiecie zapytano o płeć, wiek, miejsce zamieszkania, województwo zamieszkania, grupę krwi. Pada także pytanie o to, czy ankietowany próbował już oddawać krew w swoim życiu, skąd ankietowani dowiedzieli się o możliwości oddania krwi, a także co ich zachęciło lub zniechęciło do oddania krwi. Ankieta sprawdza także, które formy popularyzacji i promocji krwiodawstwa przekonują najskuteczniej do oddawania krwi. Kolejne pytanie sprawdza, czy respondenci regularnie oddają krew, a jeżeli nie – co ich do tego zniechęca. Pytania dotycz także tego, jak długo dawcy już oddają krew, ile litrów oddali oraz czy posiadają odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, czy personelowi stacji krwiodawstwa zdarzyło się niewłaściwie przeliczyć ilość oddanej krwi pełnej, a także co należałoby poprawić w systemie krwiodawstwa. NIK interesuje także, co ankietowani sądzą o wprowadzeniu drugiego dnia wolnego od pracy w związku z oddaniem krwi.

Idź do oryginalnego materiału