Najważniejsze informacje o receptach elektronicznych w jednym miejscu

acusmed.pl 1 rok temu

Każda osoba, która chce kupić w Polsce leki dostępne na receptę, potrzebuje recepty elektronicznej wystawionej przez lekarza. Po dokument cyfrowy, który do powszechnego użytku w Polsce został wprowadzony już w roku 2020. Niestety, wśród pacjentów wciąż krąży wiele mitów na temat e-recept. Pora rozprawić się z nimi raz na zawsze.

Teleporada a e-recepta

Na początku trzeba podkreślić, iż elektroniczną receptę można otrzymać zarówno podczas wizyty w gabinecie stacjonarnym, jak i po skorzystaniu z teleporady. Recepty w formie elektronicznej zostały wprowadzone z dniem 8 stycznia 2020 roku. Od tej pory każdy lekarz, z nielicznymi wyjątkami, ma obowiązek przepisywać pacjentowi leki właśnie w tej formie.

To właśnie wprowadzenie elektronicznych recept sprawiło, iż teleporady stały się bardzo popularne. Oznacza to, iż pacjent może uzyskać pomoc medyczną, a także receptę na potrzebne mu leki. choćby do apteki nie musi udawać się osobiście – wystarczy, iż przekaże bliskiej osobie dane potrzebne do realizacji recepty.

Warto zastanowić się, co tak adekwatnie sprawia, iż telemedycyna cieszy się w dzisiejszych czasach tak ogromną popularnością. Przede wszystkim, trzeba podkreślić, iż nie wszyscy pacjenci mieszkają w dużych miastach, gdzie działa mnóstwo gabinetów lekarskich. Ci, którzy zamieszkują tereny wsi lub niewielkich miejscowości, bardzo często mają utrudniony dostęp do opieki medycznej. Telemedycyna właśnie dla nich jest doskonałym rozwiązaniem. Pozwala uzyskać pomoc lekarską jeszcze tego samego dnia, co ma szczególne znaczenie w wielu kryzysowych sytuacjach.

Z licznych dobrodziejstw telemedycyny często korzystają także osoby:

  • niepełnosprawne,
  • starsze,
  • zbyt chore na to, by samodzielnie udać się do przychodni,
  • obawiające się zarażenia szkodliwymi drobnoustrojami w poczekalni,
  • które nie chcą czekać w wielu miesięcy w kolejce do specjalisty.

Jak można otrzymać e-receptę bez wychodzenia z domu?

Pomimo tego iż wszyscy lekarze w tej chwili zobowiązani są do wystawiania recept w formie elektronicznej, to jednak nie wszyscy udzielają telekonsultacji bądź też umożliwiają odbycie wizyty za pośrednictwem Internetu. Pacjenci, których lekarz niezbyt entuzjastycznie podchodzi do teleporad, a którzy chcą łatwo uzyskać potrzebne im leki, mogą zdecydować się na skorzystanie z portali umożliwiających umówienie zdalnych konsultacji ze specjalistą. To miejsca, które pozwalają umówić wizytę lekarską w formie e-konsultacji. Trzeba zdawać sobie sprawę, iż jest to rozwiązanie w pełni legalne. Specjalista po zakończeniu konsultacji może nie tylko udzielić pacjentowi zaleceń odnośnie dalszego leczenia, ale także wystawić mu zwolnienie lekarskie oraz receptę elektroniczną.

Jak dokładnie działa e-recepta?

Pacjent, który zdecydował się na wizytę u lekarza, niezależnie od tego czy odbył ją w formie stacjonarnej, czy też zdalnej, po zakończonej konsultacji, jeżeli zajdzie taka potrzeba, otrzyma od lekarza zalecenia odnośnie przepisanych leków. Informacje te automatycznie trafiają do internetowego systemu Ministerstwa Zdrowia. Chory, który posiada profil Internetowego Konta Pacjenta, informacje niezbędne do realizacji recepty otrzyma za pośrednictwem sms-a, emaila bądź też znajdzie je w aplikacji mobilnej. Nie musi obawiać się, iż w przypadku zgubienia kodu PIN będzie musiał ponownie udać się do lekarza w celu jego uzyskania. Wszystkie informacje, które mogą być mu potrzebne do realizacji e-recepty, znajdzie w Internecie po zalogowaniu się na IKP.

Trzeba podkreślić, choć niewielu pacjentów zdaje sobie z tego sprawę, że recepta online zawiera dokładnie te same informacje, co recepta papierowa. Różni je tylko forma, w jakiej występują. Dla wielu pacjentów ciekawym zagadnieniem jest okres ważności e-recepty. Otóż, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, iż może różnić się on w zależności od rodzaju przepisanych leków. Większość e-recept ważna jest przez okres miesiąca, chociaż można spotkać się też z takimi, których okres ważności wynosi 7,120, a choćby 365 dni.

Recepta elektroniczna – dla osób przewlekle chorych i nie tylko

Recepty elektroniczne to rozwiązanie, które doskonale funkcjonuje w połączeniu ze zdalnymi konsultacjami medycznymi. Doceniają to zwłaszcza osoby przewlekle chore, które już nie muszą osobiście udawać się do przychodni za każdym razem, kiedy kończy im się opakowanie aktualnie zażywanego leku. Dzięki temu, iż lekarz za pośrednictwem systemu medycznego ma stały dostęp do informacji o ich historii leczenia, mogą liczyć na to, iż po zakończonej konsultacji zdalnej otrzymają receptę na lek, który umożliwi zachowanie ciągłości terapii.

Ze zdalnych konsultacji i recept elektronicznych często korzystają także kobiety potrzebujące kolejnego opakowania zażywanej na stałe antykoncepcji hormonalnej. Nie ma się co oszukiwać – umawianie wizyty w gabinecie ginekologa jest dość mocno problematyczne i kosztowne, w dodatku czasami trzeba dłużej poczekać na dostępny u specjalisty termin wizyty.

W życiu każdego człowieka może zdarzyć się awaryjna sytuacja, kiedy trzeba jak najszybciej uzyskać dostęp do opieki medycznej. Pacjentki potrzebujące antykoncepcji awaryjnej, osoby przebywające na urlopie bądź też chore na sezonowe przeziębienia – czyli wszyscy pacjenci w potrzebie, mogą skorzystać z konsultacji zdalnych.

Na sam koniec warto podkreślić, iż portale umożliwiające umówienie wizyty zdalnej u dowolnego specjalisty nie są miejscami, w których pacjent zamawia leki według własnego uznania. Byłoby to bowiem niezgodne z polskim prawem, które głosi, iż e-recepta może być wystawiona przez specjalistę tylko wtedy, jeżeli poprzedzona jest konsultacją. Na szczęście tę można odbyć za pośrednictwem telefonu lub Internetu, bez konieczności osobistego stawiennictwa w gabinecie lekarza. To specjalista na podstawie przeprowadzonej rozmowy zadecyduje o tym, czy wystawić danemu pacjentowi e-receptę. Nie ma więc ryzyka, iż pacjenci będą masowo zamawiać potrzebne im leki tak samo, jak produkty codziennego użytku.

Idź do oryginalnego materiału