Najlepszy sposób na ból i pieczenie oczu. Metoda 20-20-20 działa od razu

zdrowie.interia.pl 2 dni temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Pracujesz długo przed komputerem, a wieczorem oglądasz seriale na tablecie lub laptopie? A może spędzasz długie godziny na przeglądaniu mediów społecznościowych na telefonie? jeżeli tak, to prawdopodobnie znasz uczucie zmęczonych i zaczerwienionych oczu. Nie tylko ty! Tego problemu doświadcza coraz więcej osób. Mimo iż staje się on powszechny, bynajmniej nie powinien być ignorowany. Dobra wiadomość? Istnieją proste i skuteczne sposoby na złagodzenie tej dolegliwości.


Skuteczne sposoby na zmęczony wzrok


Oczy są jednym z najbardziej delikatnych narządów naszego ciała. Każdego dnia narażone są na różne czynniki, które mogą je podrażniać - suche powietrze, długie godziny przed ekranami czy sztuczne oświetlenie. Nie może więc dziwić, iż pod koniec dnia często czujemy charakterystyczne pieczenie czy swędzenie. Nierzadko pojawia się też zauważalne zaczerwienienie, łzawienie, nadwrażliwość na światło czy wręcz ból. Efekt? Dyskomfort. Jak temu zaradzić?


Pierwszym krokiem w walce ze zmęczeniem oczu jest wprowadzenie do codziennej rutyny prostych ćwiczeń. Najprostszym pozostaje zamknięcie oczu i powolne poruszanie gałkami ocznymi, co pozwoli na odcięcie się od nadmiaru bodźców, odpoczynek i relaks. Dodać do tego warto delikatne masowanie ruchami okrężnymi, co z kolei znacząco poprawi krążenie i złagodzi napięcie.Reklama


Skutecznym sposobem jest także tzw. metoda 20-20-20. Polega ona na odrywaniu wzroku od ekranu co 20 minut i patrzeniu przez 20 sekund w dowolny punkt, oddalony od głowy przynajmniej o sześć metrów (20 stóp). Dobrym pomysłem jest dodatkowo odejście od komputera, a następnie spojrzenie przez okno (jeśli mamy taką możliwość). Spojrzenie koncentrujemy wówczas na sąsiednim budynku lub drzewach. To prosta sztuczka, dzięki której oczy (oraz mózg) odpoczną.
Metodę tę połączyć warto z innymi ćwiczeniami wzroku: ruchami gałek ocznych w płaszczyźnie pionowej oraz poziomej. Skorzystać można ponadto z przedmiotów, które zwykle mamy pod ręką, na przykład z długopisu. Podnosimy go z biurka, zakrywamy jedno oko, unosimy na wysokość oczu i poruszamy w różnych kierunkach, podążając wzrokiem za przedmiotem.


Krople do oczu i domowe okłady


Kolejnym sposobem na zmęczone oczy jest stosowanie kropli. Są łatwo dostępne i kupimy je w każdej aptece bez recepty. Z jednej strony chronią przed czynnikami zewnętrznymi, z drugiej - nawilżają. Krople do oczu polecane są zwłaszcza osobom, które spędzają długie godziny przed ekranami, a także przesiadują w klimatyzowanych pomieszczeniach.


Największa zaleta? Proste użycie. Zacząć należy od dokładnego umycia rąk. Następnie palcem wskazującym odciągamy dolną powiekę i wprowadzamy jedną lub dwie krople. Na koniec przymykamy oko i delikatnie uciskamy kącik oka.
Inną skuteczną metodą jest użycie chłodnych okładów. W tym przypadku nasączamy czystą ściereczkę w zimnej wodzie, schłodzonym naparze z zielonej herbaty lub rumianku, a następnie przykładamy ją na kilka minut do zamkniętych powiek. Chłodzenie pomaga zmniejszyć opuchliznę i przynosi ulgę.
Zapominać nie można ponadto o odpowiednim nawilżeniu powietrza w pomieszczeniach, w którym przebywamy. Suche powietrze, a także narażanie oczu na długotrwałe działanie kurzu i pyłu, znacząco wpływa na kondycję oczu. Pomocny z pewnością okaże się nawilżacz powietrza lub choćby zwykła miska z wodą postawiona w pobliżu źródła ciepła.
Pamiętaj o:
zapewnieniu oczom częstych i regularnych przerw podczas pracy przy komputerze,wykonywaniu prostych ćwiczeń,nawilżaniu oczu z pomocą kropli lub poprzez wielokrotne mruganie,doświetlaniu (najlepiej naturalnym światłem) i nawilżaniu powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz,zakładaniu okularów przeciwsłonecznych w słoneczne dni,badaniach wzroku,uzupełnieniu diety o takie produkty, jak sałata, szpinak, papryka, brokuł, marchewka czy cukinia.


Kiedy do lekarza z oczami?


Problem zmęczonych lub zaczerwienionych oczu może mieć podłoże alergiczne lub chorobowe, jak choćby zapalenie spojówek lub rogówki. Częstym powodem jest także uraz. jeżeli domowe sposoby nie pomagają, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Zmęczone i zaczerwienione oczy to coraz częstszy problem, który można jednak skutecznie złagodzić dzięki prostym ćwiczeniom, kroplom oraz domowym okładom. A o oczy warto zadbać! To w końcu jeden z najważniejszych narządów naszego ciała, a ich zdrowie ma ogromny wpływ na naszą jakość życia.
Wprowadzenie prostych nawyków do codziennej rutyny nie tylko przyniesie ulgę, ale także pomoże zapobiec dalszym problemom.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału