Najbardziej problematyczny sok. Zaszkodzić może choćby jedna szklanka

zdrowie.interia.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Interia Kulinaria


Owoce są ważnym elementem zdrowej diety z uwagi na wysoką zawartość witamin, składników mineralnych, bioaktywnych związków, a także błonnika pokarmowego. Grejpfrut może nie należy do ulubionych owoców, ale sięgamy po niego pod różnymi postaciami, często pod postacią soku. Czy to dobry wybór? Jak grejpfrut wpływa na zdrowie? Czy warto pić sok grejpfrutowy? Na co musimy uważać, o czym pamiętać? Sprawdzamy.





Grejpfrut - co to za owoc?


Grejpfrut, po łacinie Citrus paradis, czyli rajski owoc cytrusowy, to owoc, który powstał ze skrzyżowania pomarańczy olbrzymiej i pomarańczy chińskiej. Nie jest tak częstym wyborem jak pomarańcze czy mandarynki, ale pojawia się w naszej diecie, zwłaszcza pod postacią soku. Dlaczego nie wszyscy za nim przepadają? Chodzi o smak. Istnieje kilka odmian grejpfrutów, ale najczęściej kojarzony jest jako owoc o gorzkim smaku. To wina glikozydu flawonoidowego - naringiny, o potencjalnych adekwatnościach zdrowotnych.



Co zawiera grejpfrut?


Mimo iż miąższ grejpfrutów w większości składa się z wody, to zawiera on wiele cennych składników wpływających pozytywnie na zdrowie. Dlatego warto po nie sięgać, mając jednak na uwadze pewne ważne wskazówki ekspertów. Ale o tym za moment.Reklama


Grejpfrut to owoc charakteryzujący się małą kalorycznością. Wartość energetyczna grejpfruta wynosi ok. 35 kcal/100 g. Jest on zaliczany do produktów o niskim indeksie glikemicznym. Zawiera wiele witamin i składników mineralnych. Szczególnie dużo w nim witaminy A, witaminy C i potasu. Poza tym dostarcza witamin z grupy B, witaminy E, wapnia, magnezu czy fosforu. Ważna jest obecność związków o silnych adekwatnościach przeciwutleniających. Zalicza się do nich m.in. flawonoidy, przede wszystkim charakterystyczne dla tego owocu naringinę, hesperydynę i kwercetynę.

adekwatności grejpfrutów i soku grejpfrutowego


Grejpfrut to wartościowy owoc. Wspomniana już naringina, która odpowiada za jego gorzki smak, w organizmie człowieka jest przekształcana do naringeniny. To związki, które wykazują silne adekwatności antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, kardioprotekcyjne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, a także przeciwcukrzycowe. Grejpfrut zawiera również likopen, który jest silnym przeciwutleniaczem i może zapobiegać m.in. chorobom serca i nowotworom.


Z badań wynika, iż grejpfrut może być cennym składnikiem diety osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Spożywanie owocu wiąże się bowiem z obniżeniem skurczowego ciśnienia krwi. Co więcej, może odgrywać rolę w obniżaniu stężenia cholesterolu całkowitego, "złego" cholesterolu i triglicerydów.
Grejpfrut może mieć korzystny wpływ na redukcję masy ciała. Jak wskazują eksperci, to zasługa m.in. wysokiej zawartości błonnika, a także naringeniny, której przypisywane jest działanie wspomagające odchudzanie. Świetnie nawadnia organizm, a do tego może zwiększać wchłanianie żelaza. Z tego względu zaleca się np. wypijanie soku z grejpfrutów do obiadu zawierającego produkty będące źródłem żelaza.
Czy picie soku grejpfrutowego daje takie same korzyści jak jedzenie samego owocu? Nie do końca. Sok owocowy to wygodny sposób na uzyskanie witamin i minerałów z owocu, ale dietetycy bardziej skłaniają się ku jedzeniu całych owoców. Jest w nich choćby zdecydowanie więcej błonnika pokarmowego, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.



Sok grejpfrutowy może być niebezpieczny. O tym pamiętaj


Sok grejpfrutowy może być częścią zdrowej diety, jednak spożywanie go w okresie przyjmowania leków może być niebezpieczne. Badania wykazały, iż składniki w nim obecne wpływają na biodostępność, farmakokinetykę i dynamikę wielu powszechnie przepisywanych preparatów. Mogą w istotny sposób hamować aktywność enzymów wątrobowych odpowiedzialnych za metabolizowanie leków (w szczególności dwóch enzymów - CYP1A2 i CYP3A4). Leki nie mogą być metabolizowane, w związku z czym zwiększa się ich stężenie we krwi. Za tego typu interakcję odpowiedzialne są według badaczy niektóre zawarte w soku grejpfrutowym flawonoidy i furanokumaryny.
Lista leków, których nie powinno się z nim łączyć, jest długa. Zalicza się do nich m.in.: blokery kanału wapniowego (felodypina, nimodipina, nitrendypina, werapamil), antybiotyki (klarytromycyna), leki stosowane w leczeniu zaburzeń czynnościowych górnego odcinka przewodu pokarmowego (cisapryd), leki stosowane w leczeniu hipercholesterolemii (statyny), leki stosowane w terapii przeciwnowotworowej, a także leki stosowane w psychiatrii (np. pochodne benzodiazepiny). To nie wszystko, dlatego, jeżeli często sięgasz po sok z grejpfruta lub po prostu ci się to zdarza, a przyjmujesz też leki, warto skonsultować się z lekarzem.


Spożywanie wymienionych leków w połączeniu z sokiem grejpfrutowym prowadzi do zwiększenia ich stężenia we krwi i wzmożonego działania, a co za tym idzie - do pojawienia się lub nasilenia działań niepożądanych. I tak np. sok grejpfrutowy i leki stosowane w leczeniu nadciśnienia, przyjmowane razem, mogą powodować znaczne obniżenie ciśnienia krwi i bóle głowy. Po przekroczeniu indeksu terapeutycznego możliwe jest działanie toksyczne.
Eksperci wskazują również, iż ze względu na ryzyko interakcji niektórych leków ze składnikami soku grejpfrutowego należy zwrócić także uwagę na przyjmowane preparaty z wyciągiem z grejpfruta stosowane np. w preparatach wspomagających odchudzanie.

Sok z grejpfruta a leki. Kiedy można wypić szklankę soku?


Najlepsza do popijania leków i suplementów jest woda. Nie należy ich popijać sokami. W przypadku przyjmowania leków jedni mówią, iż najlepiej w ogóle zrezygnować ze spożywania soku grejpfrutowego. Inni, iż należy upewnić się, iż przyjmowane leki nie wchodzą w interakcje z sokiem grejpfrutowy, i jeżeli nie ma powodów do obaw, nie ma też powodów, by eliminować go z diety. By zyskać pewność, konieczny jest kontakt z lekarzem lub farmaceutą.
Eksperci wskazują, iż aby uniknąć interakcji leku z sokiem grejpfrutowym, nie należy pić soku co najmniej 4 godziny przed przyjęciem leku i 4 godziny po jego przyjęciu. Co ważne, choćby niewielka ilość soku grejpfrutowego, np. jedna szklanka, może zmienić metabolizm leków. To samo tyczy się spożywania całych owoców.
Nie zawsze jednak taki odstęp pomiędzy jednorazowym wypiciem soku grejpfrutowego a przyjęciem leku może zapobiec wystąpieniu interakcji. Chodzi o sytuację, w której sok z grejpfrutów jest spożywany regularnie. Gdy sięgamy po niego codziennie, wpływ jego składników na metabolizm leku może się utrzymywać dłużej.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału