Nagrody ministra nauki dla badaczek Wydziału Lekarskiego UJ

termedia.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego


18 lutego w auli Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody ministra nauki najbardziej wyróżniającym się przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego. Wśród nagrodzonych znalazły się prof. Monika Brzychczy-Włoch i prof. Agnieszka Słowik.

Laureaci zostali uhonorowani w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku.

Prof. Monika Brzychczy-Włoch, kierownik Zakładu Molekularnej Mikrobiologii Medycznej Katedry Mikrobiologii, otrzymała nagrodę w kategorii znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej, a prof. Agnieszka Słowik, kierująca Katedrą i Kliniką Neurologii oraz Zakładem Neurogenetyki, została uhonorowana za całokształt dorobku.

Prof. Monika Brzychczy-Włoch jest specjalistką mikrobiologii medycznej. Jej tematyka badawcza obejmuje bardzo szeroki zakres mikrobiologii oraz jej zastosowań, w tym m.in. z zakresu typowania molekularnego mikroorganizmów, opracowania nowych testów diagnostycznych, badań nad innowacyjnymi materiałami o adekwatnościach przeciwdrobnoustrojowych do zastosowań w medycynie, badań nad zwalczaniem biofilmu, roli i wpływu mikrobiomu na stan zdrowia człowieka czy wykorzystania sztucznej inteligencji w diagnostyce zakażeń.

Prof. Agnieszka Słowik jest cenioną specjalistką w dziedzinie neurologii, od 2019 pełni funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie neurologii.

Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego UJ CM, brała udział w szkoleniach w zakresie neurologii klinicznej i genetyki na Uniwersytecie w Rochester w USA. Jest beneficjentką kilkunastu grantów krajowych i międzynarodowych. Należy do licznych organizacji naukowych, w tym European Stroke Organisation, American Heart Association, American Academy of Neurology i prestiżowego American Neurological Association. Od 2007 roku należy do Międzynarodowego Konsorcjum Genetyki Udaru Mózgu.

Wraz z prof. Tadeuszem Popielą stworzyła małopolski program leczenia ostrego udaru niedokrwiennego mózgu dzięki trombektomii mechanicznej koordynowany przez Uniwersyteckie Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu. To pierwszy w Polsce innowacyjny system organizacyjny, stworzony na bazie istniejących już zasobów ludzkich i sprzętowych, umożliwiający wszystkim potrzebującym mieszkańcom Małopolski całodobowy dostęp do najnowocześniejszego, interwencyjnego, wewnątrztętniczego leczenia ostrego udaru niedokrwiennego mózgu.

Idź do oryginalnego materiału