Na łamach prestiżowego „JAMA Dermatology” opublikowano serię siedmiu przypadków klinicznych, w których wystąpiła charakterystyczna wysypka (uogólnione zmiany skórne, morfologicznie podobne do oparzenia słonecznego), zmiany hemodynamiczne i niewydolność wielonarządowa po leczeniu trimetoprimem z sulfametoksazolem.
Powyższy zespół objawów zaobserwowano na przestrzeni 9 lat w dużym ośrodku klinicznym w Stanach Zjednoczonych – w University of Texas Southwestern Medical Center.
Wspomniana populacja obejmowała 7 pacjentów (15–66 lat; 4 kobiety i 3 mężczyzn), u których w ciągu 2 tygodni od leczenia chemioterapeutykiem (stosowanym powszechnie, w leczeniu m.in. układu oddechowego czy moczowego) wystąpił uogólniony rumień przypominający oparzenia słoneczne (bez łuszczenia), zapalenie spojówek oraz łagodny obrzęk twarzy i okolicy krzyżowej kręgosłupa; dodatkowo u 6 pacjentów pojawiła się gorączka.
Wszyscy pacjenci wykazywali zaburzenia krążenia (hipotensja i/lub tachykardia), limfopenię i objawy dysfunkcji nerek i/lub wątroby. Objawy ustępowały w ciągu 2–4 dni i wymagały postępowania objawowego. Nie odnotowano zgonu.
Retrospektywna seria przypadków wskazuje, iż zespół SCoRCH (nieoficjalna nazwa; pozostaje poczekać na podobne doniesienia z innych ośrodków) powinien być brany pod uwagę w diagnostyce różnicowej pacjentów z ostrym uogólnionym rumieniem podobnym do oparzenia słonecznego, zapaleniem spojówek, objawami ogólnoustrojowymi i zmianami hemodynamicznymi, leczonych w ciągu ostatnich 2 tygodni kotrimoksazolem – a, jak wspomniano wcześniej, lek jest znany od wielu lat i wciąż chętnie stosowany. Stąd znajomość jego wad wydaje się bardzo ważna.