Nadmierna masa ciała u młodzieży bardzo wcześnie wystawia rachunek zdrowotny

termedia.pl 11 godzin temu

Nadmierna masa ciała to wielki bagaż ryzyka wielu chorób, a ta zależność dotyczy niestety także młodzieży. Konsekwencje przychodzą bardzo wcześnie, o czym przekonuje najnowsza publikacja z „The Lancet Child & Adolescent Health”.



Choroby, które wynikają z otyłości, są zwykle związane z jej ciężkością i czasem trwania, co udowodniono w licznych i dobrej jakości badaniach. Dotychczas brakowało jednak danych co do częstości występowania poważnych chorób we wczesnej dorosłości u zdrowych nastolatków obciążonych otyłością. Niejasności zostały uzupełnione przez zespół naukowców z kilku dużych izraelskich ośrodków.

Do retrospektywnego badania włączono 1 118 653 izraelskich poborowych w wieku od 17 do 21 lat, którzy przeszli badania lekarskie przed rekrutacją w latach 1998 - 2018. Wyjściowy wskaźnik BMI przeliczono na percentyle zależne od wieku i płci i sklasyfikowano przy użyciu kategorii CDC. Pierwszorzędnym rezultatem była częstość występowania poważnych chorób dyskwalifikujących osoby z odbycia obowiązkowej służby. Uczestników obserwowano od momentu zaciągnięcia do służby aż do jej zakończenia (3 lata dla mężczyzn i 2 lata dla kobiet) lub wystąpienia poważnej choroby.

Częstość występowania poważnych zachorowań rosła wraz ze wzrostem BMI u obu płci. Wśród mężczyzn, w porównaniu z osobami z prawidłowym BMI wystąpienie poważnej choroby dysfkwalifikującej wzrastało o 21 proc. w przypadku nadwagi i 39 proc. dla otyłości 1. stopnia; dla 2. i 3. stopnia ryzyko wzrasta odpowiednio niemal 3 i ponad 5-krotnie.

W przypadku kobiet nadwaga i otyłość 1. stopnia o 27 i 63 proc. podnoszą ryzyko niezdolności do służby wojskowej wskutek choroby, a 2. i 3. stopień skutkuje 4 i ponad 7-krotnie większą szansą na poważną chorobę. Warto dodać, iż takie wyniki utrzymały się w analizach wrażliwości ograniczonych do osób o nienaruszonym zdrowiu na początku badania lub osób zatrudnionych na stanowiskach biurowych równoważnych cywilom, co wyklucza istotny udział bazowo złego stanu zdrowia i/lub dyskwalifikacji z powodu urazów.

Nadwaga i otyłość przynoszą bardzo negatywne konsekwencje wcześnie, tuż na początku wejścia w dorosłość - a więc w okres, w którym człowiek posiada ogromny potencjał rozwojowy. Stąd wysiłki zdrowia publicznego zmierzające do ograniczenia skali nadwagi i otyłości powinny być jednym z priorytetów.

Idź do oryginalnego materiału