Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej opublikowała stanowisko, w którym wyraziła sprzeciw w związku z długotrwałym stosowaniem metody „ILADS” w leczeniu boreliozy. Specjaliści NIL podkreślają, iż terapia może powodować wiele niepożądanych działań i nie ma wystarczających podstaw klinicznych.
Metoda „ILADS” polega na włączeniu leczenia po każdym ukłuciu kleszcza – przez co najmniej 20 dni, choćby kiedy nie ma objawów. Pacjentom zaleca się również stosowanie kuracji polegającej na podawaniu antybiotyków w dużych dawkach i przez długi czas.
Metodą „ILADS” jest niskiej jakości
Rada ekspertów NIL zwraca uwagę, iż wszystkie rekomendacje dotyczące przewlekłego leczenia „ILADS” opracowane są na podstawie bardzo niskiej jakości dowodów medycznych. Dlatego też negatywnie oceniono tę metodę, a specjaliści przestrzegają przed jej stosowaniem. Zdaniem ekspertów stoi to w sprzeczności z etyką i prawnym obowiązkiem wykonywania zawodu lekarza zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej.
Specjaliści Naczelnej Izby Lekarskiej zwrócili uwagę, iż antybiotyki należy stosować z należytą ostrożnością i wyłącznie zgodnie z wytycznymi leczenia danej jednostki chorobowej. Eksperci informują również, aby nie zwiększać ani nie mieszać dawek, tylko stosować je zgodnie z wytycznymi. W przypadku obecności przeciwciał zarówno w klasie IgM, jak i IgG przeciwko antygenom Borrelii, pominięcie dokładnej diagnostyki może doprowadzić nadrozpoznawalności zachorowań na boreliozę. W stanowisku eksperci NIL powołują się na publikację: „Evidence Assessments and Guideline Recommendations in Lyme Disease: The Clinical Management of Known Tick Bites, Erythema Migrans Rashes and Persistent Disease” z 2014 r. Artykuł opisywał długotrwałą terapię antybiotykową. Jednak lekarze z NIL-u jednoznacznie mówią, iż w publikacji użyto niskiej jakości dowodów medycznych.
Ponadto, jak zwrócono uwagę w stanowisku, obecność przeciwciał przeciw boreliozie zarówno w klasie IgG i IgM jest tylko dowodem przebytego zakażenia i nie może być wykorzystywana do oceny jego aktywności. „Leczenie antybiotykami tylko z powodu obecności przeciwciał jest postępowaniem niezgodnym z aktualną wiedzą medyczną, a zatem nieprawidłowym” – czytamy w stanowisku Rady Ekspertów.
Leczenie boreliozy powinno być przemyślane
Eksperci przypominają, iż leczenie boreliozy powinno być prowadzone zgodnie z zasadami medycyny opartej na faktach. Zaleceniami powinny być zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej, która jasna określa rodzaj i czas trwania leczenia. Ponadto NIL zwraca również uwagę na to, iż stosowanie długotrwałej antybiotykoterapii może przyczynić się do wielu skutków ubocznych, między innymi: zaburzenia flory bakteryjnej, uszkodzenia wątroby lub nerek.
Eksperci przypominają, iż stosowanie antybiotyków w leczeniu, tylko dlatego, iż wykryto przeciwciała, jest nieprawidłowe.
Źródło: NIL, podyplomie.pl