Na świat zaczęły przychodzić "Ozempic babies". Lekarze wskazują na efekt "cichego poczęcia"

gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Shutterstock, autor: Jonas Torres


Czym adekwatnie są "Ozempic babies" i co te właśnie się rodzące maluchy mają wspólnego z tym popularnym lekiem? Jak się okazuje, całkiem sporo. W literaturze medycznej pojawił się nowy termin związany właśnie z ciążami po kuracji lekami z emaglutydem.
Ostatnio coraz częściej mówi się o fenomenie "Ozempic babies". Co oznacza? Są to maluchy, których rodzice (bądź przynajmniej jedno z nich) przyjmowali leki, które zawierały semaglutyd (np.Ozempic) w momencie zajścia w ciążę. Co ciekawe, te ciąże są kompletnie niespodziewane i niezaplanowane, ponieważ takie osoby myślały, iż nie mogą mieć dzieci, o czym były wcześniej informowane przez lekarzy. A jak to możliwe, iż leki z semaglutydem pomogły zajść w ciążę? Zobaczcie sami.
REKLAMA


Zobacz wideo Kiedy in vitro nie było finansowane, wiele par straciło możliwość zostania rodzicami. "Biologia jest nieubłagana"


Na świat przychodzą "Ozempic babies". To nowy fenomen spowodowany popularnym lekiem
Leki z semaglutydem to leki obniżające stężenie cukru we krwi i co za tym idzie, pomagające w leczeniu otyłości. A co to ma wspólnego z możliwością zajścia w ciążę? Jak tłumaczy na Facebooku Mama Ginekolog, są dwa powody takiego stanu. Są one następujące:


leki te powodują zmniejszenie pasażu treści żołądka do jelit i tym samym zmniejszają wchłanialność leków doustnych, np. tabletek antykoncepcyjnych, czasem powodują też wymioty i biegunki, co również wpływa na stosowaną antykoncepcję,
leki te powodują chudnięcie i co za tym idzie, również poprawiają owulację u kobiet (w tym tych zmagających się z zespołem policystycznych jajników PCOS), a także płodność u mężczyzn.


Stąd przyjmowanie leków zawierających semaglutyd wpływa na zajście w ciążę. Jednak czy to znaczy, iż są bezpieczne dla nienarodzonego dziecka? Niestety trudno powiedzieć, bo medycy wciąż nie dysponują wystarczającymi wynikami badań.


Na świat przychodzą "Ozempic babies". Czy ten lek jest bezpieczny dla nienarodzonych dzieci?
Jak podaje serwis Edition.CNN.com. na razie jest za mało danych, a same badania wpływu leków zawierających semaglutyd na dzieci wciąż trwają. Jednak twórcy leków zalecają ostrożność, a w miarę możności zaprzestanie brania ich na pewien czas przed zajściem w ciążę. Wszystko przez to, iż podczas testowana substancji na zwierzętach wykazano, iż ich młode przychodziły na świat sporo mniejsze, a niekiedy występowały również wady rozwojowe. Naukowcy uważają, iż może to być efekt zmniejszenia apetytu u ciężarnej matki, a to z kolei powoduje, iż dziecko nie otrzyma wystarczającej ilości składników odżywczych i nie będzie mogło prawidłowo się rozwijać. Wykazano też na zwierzętach, iż czasem leki zawierające semaglutyd mogą też zmniejszać liczbę białek odpowiedzialnych za transport składników odżywczych od matki do płodu, co również może mieć negatywny wpływ na nienarodzonego malucha.
Idź do oryginalnego materiału