Co to są jeżowce? Czy są groźne?
Jeżowce to niewielkie kolczaste stworzenia morskie, które występują w przybrzeżnych płyciznach na całym świecie. Można je znaleźć zarówno w ciepłej, jak i zimnej wodzie, chociaż zwykle żyją w stosunkowo płytkich akwenach tam, gdzie plaże są kamieniste lub w skalistych zatoczkach. Z dużej liczby jeżowców "słyną" m.in kamieniste wybrzeża Chorwacji.
Jeżowce nie są agresywne, ale fakt, iż lubią płytką wodę, zwiększa prawdopodobieństwo kontaktu z człowiekiem. Niestety dla wielu plażowiczów ten kontakt kończy się bolesnym urazem - po nieumyślnym nadepnięciu na kolczaste zwierze.Reklama
Najczęściej ma to miejsce podczas brodzenia w mętnej wodzie przy brzegu. Jeżowce lubią chować się w szczelinach i zagłębieniach, a gdy woda nie jest idealnie przejrzysta, łatwo je przeoczyć. Zdarzają się również zupełnie nieświadomi niebezpieczeństwa turyści - głównie małe dzieci, które wyciągają jeżowce z wody podczas zabawy - ryzykujący w ten sposób bolesne ukąszenie.
Czy jeżowce mają jad?
Jeżowiec ma dwa systemy obronne. Pierwszy składa się z długich, jadowitych kolców, które są wystarczająco ostre, aby przebić skórę. Te kolce mogą również łatwo odłamać się i utkwić w twoim ciele po nadepnięciu na jeżowca.
Drugi system obronny jest bardziej aktywny. Nazywa się to pedicellaria, które są zasadniczo szczękami, które mogą uwalniać jad.
Brzmi groźnie, prawda? I takie jest - potencjalnie kolce mogą wbić się głęboko w ciało i tam się odłamać. Wówczas pojawia się problem, jak wyciągnąć kolce jeżowca z ciała? Takiego ryzyka nie wolno lekceważyć, bo nadepnięcie na jeżowca może skutecznie popsuć urlop.
Ukłucie jeżowca - objawy
Nie sposób nie zauważyć, iż miałeś kontakt z jeżowcem, bo zawsze towarzyszy temu ból. Jeżowce często pozostawiają rukłucia na skórze, a one z kolei mogą łatwo ulec zakażeniu, jeżeli nie zostaną natychmiast opatrzone. Ukłuty lub ukąszony obszar może stać się czerwony i spuchnięty. W miejscu ukłucia pojawić się także może zasinienie.
Liczne głębokie rany kłute mogą być bardzo poważnym urazem, zwłaszcza jeżeli towarzyszą im takie objawy jak:
nagłe osłabienie,bóle mięśni,szok pourazowy,paraliż,silne zmęczenie.
W skrajnych i bardzo rzadkich przypadkach nieleczone objawy mogą prowadzić do zagrażającej życiu niewydolności oddechowej.
Co robić po nadepnięciu na jeżowca?
jeżeli zostaniesz ukłuty lub kąszony przez jeżowca, natychmiast usuń każdą część jeżowca, która wzbiła się w twoje ciało. Użyj pęsety, aby usunąć duże kolce. Możesz użyć brzytwy do delikatnego zeskrobania pedicellaria. Gdy to zrobisz, podrażoniony obszar umyj wodą z mydłem.
Aby złagodzić bólem po użądleniu, możesz zastosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, mające w składzie ibuprofen lub paracetamol. Możesz stosować miejscowe kremy antybakteryjne. jeżeli rana swędzi, możesz użyć miejscowo kremu z hydrokortyzonem.
Natychmiast przerwij stosowanie hydrokortyzonu i skontaktuj się z lekarzem, jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy infekcji, takie jak ciepło, zaczerwienienie, wysypka, dreszcze, gorączka, silny ból lub pieczenie.
Kiedy ranę po jeżowcu powinien zobaczyć lekarz?
W przypadku głębokich ran kłutych należy udać się do lekarza. jeżeli odczuwasz ból dłużej niż cztery dni po użądleniu, również powinieneś umówić się na wizytę u lekarza. Gdy wystąpią objawy infekcji, należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.
Natychmiastowa pomoc medyczna jest potrzebna, gdy po ukłuciu przez jeżowca odczuwasz:
osłabienie i bóle mięśni,paraliż,skrajne zmęczenie.
Podczas wizyty w przychodni lub szpitalu otrzymasz zastrzyk przeciwtężcowy. Byc może lekarz będzie tez chiał sprawdzić, czy w ciele przez cały czas tkwi szkielet lub kolec jeżowca - w tym celu może użyć zdjęcia rentgenowskiego, aby znaleźć jego lokalizację i usunąć.
Jeśli masz infekcję, lekarz prawdopodobnie przepisze antybiotyki. Przyjmuj leki przez cały cykl, choćby jeżeli objawy ustąpią w ciągu zaledwie kilku dni. jeżeli infekcja jest ciężka, lekarz może skierować cię do szpitala, gdzie podawane będą antybiotyki dożylnie.
Możliwe powikłania po nadepnięciu na jeżowca
Czy ugryzienie jeżowca może powodować rozwój innych chorób? Owszem. Nieleczone ukłucia jeżowca mogą powodować szereg poważnych powikłań. Najczęstszą jest infekcja rany, która może stać się poważna.
Wszelkie kolce odłamane i pozostawione w ciele mogą również migrować głębiej, powodując uszkodzenie tkanki, kości lub nerwów. Może to spowodować martwicę tkanki, sztywność lub zapalenie stawów. jeżeli kolec zostanie w ciele, należy udać się do lekarza, by go usunąć i uniknąć martwicy.
W rzadkich przypadkach może wystąpić duszność lub niewydolność oddechowa. Wtedy natychmiast trzeba wezwać pogotowie.
Co robić jeżeli nadepnęło się na jeżowca?
Jeżowce to piękne stworzenia, ale podobnie jak większość zwierząt w przyrodzie, najlepiej je obserwować z daleka. Ukąszenia mogą być bardzo bolesne i mogą powodować szereg poważnych powikłań, jeżeli nie zostaną gwałtownie leczone.
Jeśli wdroży się prawidłowe leczenie, ból i objawy powinny ustąpić w ciągu pięciu dni. jeżeli ból nie ustąpił lub jeżeli zauważysz oznaki infekcji, lub innych powikłań, umów się na wizytę u lekarza tak szybko, jak to możliwe. Polacy z jeżowcami mają do czynienia na wakacjach. Nie czekaj z wizytą do powrotu do domu. Udaj się do miejscowego lekarza i nie trać wakacji na ból.
CZYTAJ TAKŻE: