W dzisiejszych czasach operacja coraz częściej nie musi oznaczać długich przygotowań i wielodniowych pobytów w szpitalu. Jest to możliwe dzięki zwiększającej się liczbie zabiegów wykonywanych w ramach chirurgii jednego dnia, czyli chirurgii krótkoterminowej.
Czym jest chirurgia jednego dnia?
Chirurgia jednego dnia, zwana również chirurgią krótkoterminową, to rozwiązanie opracowane przez placówki medyczne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Pozwala ograniczyć do minimum pobyt pacjenta w szpitalu – trwa on zwykle do 24 godzin. W tym czasie pacjent zostaje przyjęty na oddział, jest poddany zabiegowi i otrzymuje wypis, po którym udaje się do domu. W ramach chirurgii jednego dnia wykonywanych jest w tej chwili wiele zbiegów. Są to przede wszystkim operacje z zakresu ortopedii, urologii oraz ginekologii, oferta w tym zakresie stale się jednak rozwija i w niektórych ośrodkach w trybie jednodniowym wykonywane są również endoskopowe zabiegi kręgosłupa. O tym, czy dany pacjent może zostać poddany zabiegowi w ramach chirurgii jednego dnia, decydują opinie wezwanych na konsultację lekarzy specjalistów oraz wyniki zleconych badań diagnostycznych, takich jak:
- EKG,
- morfologia krwi,
- badanie poziomu cukru we krwi,
- badanie pozwalające ocenić układ krzepnięcia.
Zabiegi w trybie jednodniowym nie powinny być wykonywane u osób powyżej 70 roku życia oraz pacjentów cierpiących z powodu:
- cukrzycy,
- chorób układu krążenia,
- przewlekłych chorób układu oddechowego,
- chorób hematologicznych,
- padaczki.
Skąd pochodzi pojęcie „chirurgia jednego dnia”?
Zgodnie z wytycznymi Narodowego Funduszu Zdrowia, pojęcie „chirurgia jednego dnia” opisuje procedurę medyczną, którą można wykonać w ciągu 24 godzin. Mowa więc głównie o zabiegach przeprowadzanych w tak zwanym systemie półambulatoryjnym, w którym pacjent trafia do szpitala i po wykonaniu określonej procedury medycznej jeszcze tego samego dnia zostaje wypisany do domu. Specjaliści zwracają jednak uwagę na fakt, iż dzień niekoniecznie oznacza dzień roboczy, pacjent może więc zostać w szpitalu na jedną noc i być zwolniony następnego ranka. Tak długo jednak, jak cała procedura zamyka się w 24 godzinach, wciąż można mówić o chirurgii jednego dnia.
Potrzeby, na jakie odpowiada chirurgia jednego dnia
Chirurgia jednego dnia odpowiada głównie na potrzebę odciążenia przeciążonych szpitali i obniżenia kosztów związanych z hospitalizacją pacjentów. Chora osoba nie zajmuje łóżka, często nie musi choćby trafić na oddział – z reguły wystarczają tak zwane łóżka rotacyjne, zajmowane tylko bezpośrednio przed i po zabiegu, które pacjenci opuszczają, wychodząc natychmiast do domu. Meble medyczne służące w zabiegach chirurgii jednego dnia są zwykle bardzo wszechstronne i mogą być wykorzystywane również w zabiegach innego rodzaju. Zapraszamy do sprawdzenia oferty producenta https://www.meble-medyczne.pl/.
Zalety chirurgi jednego dnia
Chirurgia jednego dnia ma wiele zalet nie tylko dla placówek medycznych, ale także dla pacjentów. Pozwala przede wszystkim:
- skrócić czas oczekiwania na zabieg,
- ograniczyć ryzyko zakażeń,
- zmniejszyć stres pacjenta związany z zabiegiem,
- odbywać rekonwalescencję w domowym zaciszu.
Dzięki krótkiemu pobytowi w szpitalu pacjent nie odczuwa stresu rozłąkowego z rodziną, ma ponadto poczucie, iż interwencja chirurgiczna nie była poważna ani niebezpieczna, wykonanie zabiegu w trybie jednodniowym jest więc niezwykle korzystne pod względem psychologicznym.
Fotel chirurgii jednego dnia
Fotel chirurgii jednego dnia to specjalistyczny sprzęt medyczny wykorzystywany w zabiegach w trybie jednodniowym. Jest niezwykle praktyczny i funkcjonalny – dzięki swojej budowie, konstrukcji siedziska oraz możliwości regulacji zapewnia wysoki komfort zarówno pacjentowi, jak i wykonującemu zabieg chirurgiczny lekarzowi specjaliście. Wysokiej jakości fotele chirurgii jednego dnia posiadają:
- regulowane dzięki siłowników elektrycznych segmenty oparcia pleców, siedziska i podudzia,
- specjalnie wyprofilowany i regulowany zagłówek stabilizujący głowę pacjenta i minimalizujący możliwość
- poruszania głową podczas zabiegów,
- układ jezdny wyposażony w centralną blokadę kół,
- listwy umożliwiające montowanie potrzebnego wyposażenia,
- zwiększające bezpieczeństwo i wygodę pacjentów podłokietniki lub barierki boczne,
- wygodny system sterowania w postaci bezprzewodowego pilota lub panelu nożnego.
Fotele chirurgii jednego dnia wyposażone są w sterowanie z indywidualnym programem. Dzięki wbudowanemu systemowi możliwe jest szybkie i wygodne realizowanie wybranych funkcji, między innymi pozycji wyjściowej lub pozycji Trendelenburga, a także programowanie pozycji ulubionej.