Na bezsenność, menopauzę i skurcze. Z niewielkich szyszek zrób zdrowotny napar

zdrowie.interia.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Pnąca bylina, która niegdyś występowała dziko, dziś przez wielu uprawiana na dużą skalę. A to wszystko za sprawą owoców chmielu, czyli szyszek, które mają wiele cennych adekwatności zdrowotnych. Długotrwałe napięcie, stres, bóle głowy i problemy z zaśnięciem to coraz częstsze dolegliwości, które można złagodzić w naturalny sposób. Z pomocą może przyjść napar z szyszek chmielu, który uspokaja i wycisza, ale nie tylko. Na co pomagają szyszki chmielu, kiedy je zrywać i jak parzyć? Odpowiadamy.


Szyszki chmielu i ich adekwatności


Szyszki chmielu znane są z ich wykorzystania do produkcji piwa, jednak to niejedyne ich możliwości, bowiem ekstrakt z chmielu znajduje także swoje zastosowanie w medycynie.
Szyszki chmielu bogate są olejki eteryczne, polifenole, woski, lipid, a do najważniejszych składników aktywnych zawartych w chmielu zalicza się: kwasy goryczowe, terpeny, chalkony oraz glikozydy flawonolowe takie jak kwercetyna, kempferol, katechiny i rutyna.


Substancje te sprawiają, iż szyszki chmielu mogą silnie wpływać na organizm człowieka. Znajdą swoje zastosowanie w: Reklama
przewlekłym stresie,,stanach lękowych,bezsenności, pobudzeniu nerwowym, stanach silnego niepokoju, problemach układu moczowego.
Nie są to jedyne dolegliwości, na które pomocne okażą się szyszki.


Szyszki chmielu łagodzą objawy menopauzy


Fitoestrogeny znajdujące się w szyszkach chmielu mają działanie podobne do działania ludzkich hormonów - estrogenów. W czasie menopauzy dochodzi do zachwiania gospodarki hormonalnej, dlatego napar z szyszek chmielu może znacznie złagodzić objaw uczucia uderzania gorąca.


Chmiel na bezsenność i zszargane nerwy


Aktywne związki zawarte w szyszkach chmielu łagodzą stany napięcia nerwowego oraz ułatwiają zasypianie. Warto regularnie pić napar z szyszek, jeżeli doskwiera nam nadmierny stres, napięcie i odczuwamy nadpobudliwość.


Szyszki chmielu na problemy układu moczowego


Szyszki chmielu wykazują działanie moczopędne. Włączenie ich do diety zwiększy diurezę, a tym samym usprawni walkę z zakażeniem układu moczowego lub zmniejszy dolegliwości związane z kolką nerkową dzięki działaniu rozkurczowemu.


Napar z chmielu na sprawny układ pokarmowy


Osoby, które mają problem z trawieniem, cierpią z powodu nadmiernej fermentacji w jelitach z towarzyszącymi wzdęciami i odbijaniem, mogą sięgać po napar z szyszek. Pobudza on wydzielanie śliny i soku żołądkowego, co ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmu.


Jak przygotować napar z szyszek chmielu?


Chmiel, oprócz tego, iż jest rośliną uprawną, rośnie również "na dziko". Porasta bramy, siatki ogrodzeniowe, można znaleźć go na działkach i w ogródkach.
Szyszki są gotowe do zbioru pod koniec sierpnia lub początkiem września. Szyszki powinny być koloru brązowego i delikatnie się otwierać. Zebrane szyszki można wysuszyć w temperaturze 40 stopni Celsjusz, a następnie przechowywać w ciemnym i suchym pomieszczeniu.
Aby przygotować napar wystarczy zalać łyżkę szyszek chmielu wrzącą wodą , przykryć i odstawić na 15 minut. Następnie napar należy przecedzić i wypić. Taką ziołową herbatę można pić dwa razy dziennie, przed posiłkiem, by usprawnić trawienie lub wypić filiżankę wieczorem - pomoże się rozluźnić, zmniejszy napięcie emocjonalne i ułatwi zasypianie.

CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału