Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowało do Ministerstwa Zdrowia o ograniczenie liczby obowiązkowych sprawozdań z zakresu statystyki publicznej oraz zawartych w nich danych. W odpowiedzi resort zdrowia zapowiada przegląd formularzy druków statystycznych pod kątem usunięcia niepotrzebnych obciążeń biurokratycznych!
Jak informuje PPOZ, placówki podstawowej opieki zdrowotnej, mające podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, corocznie zobowiązane są do przekazywania licznych sprawozdań statystycznych. Organizacja pracedawców wylicza, iż należą do nich między innymi:
- MZ-11 – sprawozdanie o działalności i pracujących w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej,
- MZ-54 – roczne sprawozdanie ze szczepień ochronnych,
- MZ-88 – sprawozdanie o pracujących w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,
- MZ-89 – sprawozdanie o specjalistach pracujących w podmiotach leczniczych,
- MZ-06 – sprawozdanie z realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami w szkołach (w przypadku gdy dana placówka udziela świadczenia w zakresie opieki profilaktycznej nad dziećmi i młodzieżą szkolną),
- MZ-19 i MZ-24 – w przypadku przychodni udzielających również świadczeń w zakresie AOS.
Trzeba ograniczyć sprawozdawczość
Zdaniem lekarzy PPOZ wiele z tych informacji – jak choćby dane personalne pracowników medycznych czy szczegółowe informacje o udzielanych poradach – są już przekazywane do NFZ w ramach standardowych raportów i formularzy umownych (np. „Harmonogram-Zasoby”). Przykładowo, dane wymagane w formularzach MZ-88 i MZ-89 znajdują swoje odpowiedniki w dokumentach NFZ i rejestrach samorządów zawodowych. Podobnie informacje dotyczące porad patronażowych i bilansów zdrowia – zawarte w formularzu MZ-11 – są już zgłaszane comiesięcznie do Narodowego Funduszu Zdrowia.
– Biorąc pod uwagę podejmowane współcześnie w Polsce działania służące usunięciu niepotrzebnych obciążeń biurokratycznych, zwracam się do Ministerstwa Zdrowia o dokonanie przeglądu leżących w gestii Ministerstwa formularzy z zakresu statystyki publicznej – i ograniczenie do niezbędnego minimum ich liczby oraz zakresu przekazywanych nimi danych. W sytuacji, w których dane te są już w posiadaniu podmiotów publicznych (w tym zwłaszcza NFZ) czas poświęcony na ich sprawozdawanie będzie lepiej spożytkowany, jeżeli placówki POZ przeznaczą go na profilaktykę, diagnostykę czy leczenie chorób – zaapelowała w kwietniu br. do Ministerstwa Zdrowia Bożena Janicka, prezes PPOZ.
Jest odpowiedź MZ
W przesłanej 18 lipca odpowiedzi resort zdrowia zapewnił, iż formularze druków statystycznych zostaną przeanalizowane pod kątem możliwości ograniczenia zbędnych obciążeń biurokratycznych. Zasygnalizował również możliwość racjonalizacji niektórych obowiązków sprawozdawczych zwłaszcza w kontekście cyfryzacji dokumentacji medycznej. Zmiany te – jak wynika z pisma – mogą w przyszłości przyczynić się do uproszczenia i automatyzacji procesu raportowania, co byłoby krokiem w kierunku ograniczenia biurokratyzacji.
Lekarze PPOZ mają nadzieję, iż pomimo zmiany na stanowisku ministra zapowiadany przez resort zdrowia przegląd formularzy przyniesie realne uproszczenia, które zdecydowanie odciążą nadmiernie przeciążone zadaniami i biurokracją placówki podstawowej opieki zdrowotnej.