W połowie 2021 roku w wybranych krajach Europejskich, w tym w Belgii, pojawiły się nowe zestawy infuzyjne i zbiorniczki od firmy Medtronic - Medtronic Extended - które można używać do 7 dni. Wzbudziło to zarówno wiele entuzajzmu, jak i wiele obaw ze strony cukrzycowej społeczności. W tym wpisie podzielę się z Wami informacjami na temat Medtronic Extended oraz moimi wrażeniami po roku korzystania z tych zestawów infuzyjnych i zbiorniczków.
Informacje z sympozjum
Na konferencji diabetologicznej ATTD 2021 (Advanced Technologies & Treatments for Diabetes), zestawy infuzyjne Medtronic Extended zostały zaprezentowane podczas sympozjum firmy Medtronic. Podkreślano nie tylko korzyści dla pacjenta, ale również dla środowiska.
Innowacyjna technologia
🔹 Opatentowany system rozwiązuje problem degradacji insulin i utraty środków konserwujących, który prowadzi do okluzji zestawu infuzyjnego, a w konsekwencji do hiperglikemii.
Dwa razy dłuższe użytkowanie
🔹 Zapewnia bezpieczne i wygodne noszenie dla pacjentów.
🔹 Może być stosowany do 7 dni, zmiejszając obciążenie pacjenta
Dzięki postępowi technologicznemu w projektowaniu produktu, udało się osiągnąć przedłużone użytkowanie zestawów infuzyjnych:
1. Nowy łącznik Extended Wear poprawia stabilność insuliny i wydajność miejsca podawania
2. Nowy dren Extended Wear poprawia retencję i stabilność środka konserwującego insulinę
3. Nowy plaster Extended Wear poprawia przyczepność do skóry
Informacje techniczne
Pełny osprzęt Medtronic Extended składa się z 7-dniowego zestawu infuzyjnego z drenem oraz 7-dniowego zbiorniczka Extended Reservoir. Zestaw infuzyjny jest umieszczony w jednorazowym aplikatorze wyposażonym w automatycznie cofającą się igłę.
Zestaw można nosić maksymalnie do 7 dni.
🔹 Do tej pory widziałam zestaw infuzyjny i zbiorniczek tylko w tej wersji:
▪️ Kąt zakładania: 90 stopni
▪️ Długość drenu: 60 cm*
▪️ Długość teflonowej kaniuli: 6 mm*
▪️ Pojemność zbiorcznika: 3 ml
* w instrukcji jest informacja o wersji 80 cm
* w instrukcji jest informacja o wersji 9 mm
🔹 Zalecane miejsca aplikacji:
▪️ Brzuch
▪️ Uda
▪️ Ramiona
▪️ Górna część pośladków
Medtronic Extended vs Medtronic Quick-set
Do tej pory (od wielu lat) używałam zestawów infuzyjnych Quick-set oraz klasycznych zbiorniczków. Z Quick-setami różnie bywało, zdarzały się bardzo bolesne aplikacje czy zgrubienia wymagające poważniejszej pielęgnacji, ale chyba najbardziej przeszkadzało mi manualne usuwanie igły.
Największą (i najbardziej widoczną) różnicą między Medtronic Extended a Medtronic Quick-set jest urządzenie wprowadzające - w przypadku pierwszego jednorazowy aplikator jest w każdym zestawie (dobra opcja dla zapominalskich), w przypadku drugiego musimy mieć wielorazowy serter (wiem, iż niektórzy wprowadzają Quick-sety manualnie, bo nie lubią tego sertera).
Są również różnice w procesie aplikacji - zestaw Extended najpierw przyklejamy w miejsce wkłucia
a następnie poprzez wciśnięcie guzika aplikatora wprowadzamy kaniulę, a zestaw Quick-set przykleja się w momencie samej aplikacji.
Różnica, która mnie chyba najbardziej zaskoczyła to kwestia wypełnienia drenu. W zestawie Quick-set wypełniamy insuliną cały dren razem z kaniulą przed aplikacją, natomiast w zestawie Extended aplikuje się zestaw infuzyjny (kaniulę) a wypełnia się sam dren z łącznikiem (standardowo wypełnia się kaniulę po podłączeniu).
Jeżeli chodzi o kwestie ekologiczne, to w pierwszej chwili jednorazowy aplikator nie brzmi zbyt przyjaźnie dla środowiska, ale wydłużenie użytkowania zestawu infuzyjnego już tak (w miesiącu wyrzucimy do odpadów ostrych 4 takie aplikatory ale w przypadku zestawu 3-dniowego już 10 igieł). Ta technologia może przyczynić się do zmniejszenia znacznej ilości odpadów z plastiku, które powstają przy korzystaniu z zestawów 3-dniowych.
Jakiś czas temu Medtronic wprowadził zmiany w zestawach Quick-set tzn. ograniczył ilość zatyczek i w tej chwili do jednego pudełka (10 szt. wkłuć) są dodawane tylko 2 sztuki zatyczek. W przypadku Medtronic Extended nie ma możliwości takiej zmiany, ponieważ zatyczka służy jako blokada aplikatora, którą wyjmuje się tuż przed wprowadzeniem kaniuli.
Mój rok z Medtronic Extended
Zaczęłam korzystać zarówno z zestawów infuzyjnych jak i zbiorniczków Medtronic Extended w sierpniu zeszłego roku. Na początku miałam różne obawy, głównie związane z możliwą reakcją skórną czy przerostem tkanki. Nowe też była dla mnie kwestia wprowadzania kaniuli pod skórę bez jej wcześniejszego wypełnienia.
Muszę jednak przyznać, iż w tej chwili nie wyobrażam sobie powrotu do zestawów Quick-set. Przy jednoczesnym użytkowaniu 7-dniowego systemu CGM (używam Medtronic Guardian), zmiana osprzętu stała się dla mnie mniej uciążliwa, bo robię (prawie) wszystko raz w tygodniu (minusem jest to, iż w ciągu tych 7 dni trzeba dodatkowo uzupełniać zbiorniczek insuliną). Jestem zaskoczona, iż przez ten rok ani razu nie miałam problemu z zestawem Extended: żadnego komunikatu jak np. "brak podawania" czy np. cofnięcia się krwi do drenu.
Plaster jest bardzo wytrzymały, spokojnie utrzymuje się do 7 dni. Dodatkowo, skutecznie uniemożliwia wyrwanie wkłucia z ciała (przy zaczepieniu o coś i bardzo gwałtownym pociągnięciu dren się wypinał a wkłucie zostawało na miejscu). W ciągu tego roku "udało mi się" wyrwać zestaw infuzyjny z ciała tylko raz gdy zaczepiłam się wysiadając z samochodu.
To co bardzo mi się podoba, to ogromna łatwość w aplikowaniu zestawu oraz większa elastyczność co do miejsc aplikacji dzięki automatycznie cofającej się igle (myślę, iż to też duża dogodność dla dzieci i dla dorosłych nieprzepadających za igłami). Zalecane miejsca założenia zestawu są standardowe, ale postanowiłam sprawdzić jak będzie on działać w bardziej nietypowych. Przetestowałam m.in. miejsce pod łopatką (z pomocą męża) i dolną tylną część pleców - okazały się bardzo wygodne i wszystko działało poprawnie. Dzięki temu rozszerzyłam swoją listę miejsc aplikacji i daje mi to możliwość skuteczniejszej rotacji z dłuższym odpoczynkiem dla innych stref.
Raz zorientowałam się, iż przetrzymałam wkłucie do 10 dni i obawiałam się, iż po takim czasie będą już jakieś poważne konsekwencje. Jednak miejsce po wkłuciu było tylko bardziej "zassane" i bardziej czerwone niż zwykle, dało się wyczuć malutkie zgrubienie (zdecydowanie mniejsze niż w wypadku zbyt długiego użytkowania zestawu Quick-set). Nie zaobserwowałam żadnej wydzieliny, a wszystko zagoiło się gwałtownie bez mojej ingerencji.
Oczywiście, to wszystko co opisałam w tej sekcji to moje osobiste doświadczenia i obserwacje, a wszelkie testy przeprowadziłam na własną odpowiedzialność.
Mam nadzieję, iż tym wpisem przybliżyłam Wam osprzęt z serii Medtronic Extended.
Weronika BlueSugarCube
Przeczytaj: Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5