Coraz więcej osób otwarcie mówi o swoim ADHD, również w miejscu zatrudnienia. Dla pracodawcy czy menedżera taka informacja może być początkiem budowania bardziej przyjaznego i efektywnego środowiska.
Pracownik z ADHD
Pracownik z ADHD może wnieść wiele unikalnych talentów do zespołu, takich jak kreatywność, energia i umiejętność szybkiego działania. Warto jednak pamiętać, iż ADHD wiąże się z trudnościami, które mogą wymagać wsparcia i odpowiednich strategii. Jednak… z proponowanych zaleceń skorzysta wielu innych pracowników, nie tylko tych z ADHD!
Jak wspierać pracownika z ADHD?
Kluczem do wsparcia osób pracujących z ADHD jest dostosowanie miejsca pracy. Tak, aby w pełni wykorzystać potencjał? Poniżej kilka wskazówek.
Zrozumienie specyfiki ADHD w pracy
ADHD to zaburzenie, które wpływa na funkcje wykonawcze, takie jak koncentracja, organizacja, regulacja emocji i zarządzanie czasem. Może powodować:
trudności w utrzymaniu uwagi – pracownik może mieć problem z długotrwałym skupieniem na zadaniach, szczególnie złożonych, monotonnych lub takich, wobec których wymagania nie są w pełni znane;
impulsywność – może wyrażać się w przerywaniu innym, szybkim podejmowaniu decyzji bez analizy lub trudności w hamowaniu emocji; drugą stroną tej cechy jest nadmierne analizowanie możliwości czy paraliż decyzyjny.
problemy z organizacją – pracownik z ADHD może mieć trudności z priorytetyzacją zadań, ustalaniem harmonogramu i trzymaniem się go lub np. zarządzaniem dokumentacją.
przebodźcowanie – hałaśliwe, pełne bodźców, dystraktorów środowisko pracy może być dla niego przytłaczające i obniżać wydajność.
Jednocześnie osoba z ADHD może wykazywać:
- ogromną kreatywność,
- nieszablonowe myślenie oraz myślenie systemowe,
- energię i zaangażowanie, szczególnie w zadaniach, które go pasjonują,
- wysoką empatię, duże poczucie sprawiedliwości,
- umiejętność szybkiego działania w sytuacjach kryzysowych,
- dużą efektywność podczas zadań, które są dla niego ciekawe,
- wszechstronne umiejętności.
Jak dostosować miejsce pracy dla pracowników z ADHD?
- Stwórz środowisko sprzyjające koncentracji
Ogranicz rozpraszacze. jeżeli to możliwe, zapewnij pracownikowi cichą przestrzeń do pracy, np. biurko w spokojnym miejscu lub możliwość korzystania z pokoju do pracy indywidualnej. Zaakceptuj korzystanie ze słuchawek wyciszających. Mogą one pomóc w skupieniu na pracy, szczególnie w przestrzeni typu open space.
Dostosuj oświetlenie. Jasne światło lub migoczące ekrany mogą być drażniące – zapytaj, co będzie dla pracownika komfortowe. - Zapewnij jasne struktury i oczekiwania
Ustal priorytety zadań. Pomóż pracownikowi zrozumieć, które zadania są najważniejsze, i podzielcie je na mniejsze etapy.
Wprowadź aplikacje do zarządzania zadaniami. Proste, wizualne narzędzia, takie jak check listy, mogą pomóc w organizacji pracy.
Wyznacz realistyczne terminy. Daj pracownikowi jasno określone ramy czasowe i upewnij się, iż są one wykonalne. - Bądź elastyczny
Elastyczne godziny pracy. Niektóre osoby z ADHD pracują wydajniej w nietypowych godzinach, gdy mogą uniknąć szczytu hałasu i presji.
Przerwy na regenerację. Krótkie przerwy w ciągu dnia mogą pomóc w uniknięciu przebodźcowania i znacznie zwiększyć efektywność pracy. - Wprowadź regularne spotkania kontrolne
Stały feedback. Regularne spotkania pomagają utrzymać jasność co do postępów w pracy i ewentualnych trudności.
Wsparcie w planowaniu. Na spotkaniach możesz wspólnie planować kolejne kroki, co zmniejszy ryzyko dezorganizacji.
Jak komunikować się z pracownikiem z ADHD?
- Bądź bezpośredni i konkretny, ale wrażliwy
ADHD może utrudniać przetwarzanie złożonych lub niejasnych komunikatów. Staraj się mówić jasno i wprost, co jest do zrobienia, unikając nadmiaru informacji. - Doceniaj i motywuj
W ADHD często występuje wewnętrzny krytyk – ciepłe słowa i uznanie za dobrze wykonaną pracę mogą znacząco podnieść morale pracownika. - Bądź otwarty na potrzeby
Jeśli pracownik zgłasza trudności, słuchaj go z empatią. Razem możecie znaleźć rozwiązania dostosowane do jego potrzeb i możliwości.
Jakie trudności może mieć pracownik z ADHD i jak je wspierać?
Prokrastynacja
Rozwiązanie – wprowadź jasne terminy i pomóż pracownikowi podzielić zadania na mniejsze kroki.
Zapominanie o zadaniach lub szczegółach
Rozwiązanie – używaj narzędzi przypominających (np. kalendarza online) i przypominaj o ważnych sprawach na spotkaniach.
Impulsywne reakcje
Rozwiązanie – daj pracownikowi przestrzeń do refleksji przed podjęciem decyzji.
Przebodźcowanie i spadek efektywności
Rozwiązanie – zachęcaj do przerw i zapewnij miejsce, w którym pracownik może się wyciszyć i zregenerować.
-> Pobierz zalecenia dla pracodawców dotyczące budowania włączającego środowiska pracy!
Korzyści z pracy z pracownikiem z ADHD
Pracownik z ADHD może być ogromnym atutem dla zespołu, jeżeli zrozumiemy jego potrzeby i odpowiednio dostosujemy środowisko pracy do jego potrzeb. Warto pamietać, iż sugerowane dostosowania są sprzyjające dla wielu osób pracujących, nie tylko tych z ADHD.
W zamian zyskujemy osobę, która wnosi świeże pomysły, energię i nieszablonowe spojrzenie na wiele wyzwań.
Pamiętaj, iż kluczem do sukcesu jest kooperacja oparta na empatii, zrozumieniu i otwartej komunikacji. Dzięki temu pracownik z ADHD będzie mógł rozwinąć skrzydła, a firma zyska lojalnego i wartościowego członka zespołu.