Modele sklejam już od wieku nastoletniego i mogę powiedzieć, iż jest to wspaniałe hobby. W swojej kolekcji mam m.in. okręt podwodny U-2540, samoloty F-22 Raptor, F-117A, Panavia Tornado a także brytyjski samolot RAF do tankowania w powietrzu.
Jak sklejać modele?
Co jest ważne, jeżeli chodzi o tę pasję? jeżeli jeszcze nie sklejałeś żadnego modelu to wybór tego pierwszego jest dosyć istotny. Warto wybrać model niezbyt skomplikowany, ale jednocześnie dobrej jakości. Bez względu na to jaki model wybraliśmy na początek przed przystąpieniem do budowy i sklejania modelu trzeba najpierw dokładnie przestudiować instrukcję.
Każdy element modelu ma swój numer. W instrukcji podane są także kolory na jakie dany element należy pomalować (niektóre części należy pomalować przed ich montażem). Ważne jest, aby dowiedzieć się jak będzie przebiegać budowa modelu. Potem można zabrać się do wycinania elementów i sklejania ich punkt po punkcie według instrukcji.
Narzędzia potrzebne do sklejenia modelu
Dobrej jakości narzędzia to podstawa. Na rynku znajdziemy wiele przydatnych produktów. Przed rozpoczęciem prac należy wyposażyć się w cążki do wycinania elementów i nożyk modelarski, klej do modeli plastikowych, papier ścierny lub pilniczek, farbki modelarskie oraz pędzelki. jeżeli chodzi o klej, to może być on rzadki lub gęsty. Ten pierwszy używany jest częściej, odparowuje bardzo gwałtownie nie pozostawiając żadnych śladów. Gęste kleje sprawdzają się tylko przy dużych powierzchniach. Stosując taki klej do małych elementów trudno kontrolować jego ilość. W sklepie można dostać także klej z dozownikiem w postaci igły. Do zbudowania modelu przyda się też pęseta (mocowanie drobnych części).
Osobnym tematem są farby modelarskie, które są niezbędne, aby nasz model prezentował się jak najlepiej. Niektóre modele posiadają wykaz potrzebnych kolorów na opakowaniu. Farby mają swoje kody, choć różni producenci mogą podawać własne ich numery. Wyróżniamy kilka rodzajów farb modelarskich – mogą to być farby w sprayu, akrylowe czy olejne. Oczywiście do pomalowania modelu przyda się także rozcieńczalnik.
Podsumowując…
Hobby jakim jest modelarstwo poszerza horyzonty, uczy cierpliwości i dokładności. Nie ma chyba lepszego sposobu na poznanie historii, niż poprzez budowę modeli samolotów, statków czy pojazdów. W Polsce organizowanych jest wiele pokazów modelarskich oraz konkursów, gdzie spotkać można doświadczonych modelarzy, zobaczyć najlepsze prace czy choćby wystawić w konkursie swój model.
Opracowanie w ramach odbywanego Stażu: Piotr Jędrasik