Model bimodalny – OCT oraz IR-SLO w diagnostyce stwardnienia rozsianego

termedia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Model uczenia maszynowego wytrenowany dzięki optycznej tomografii koherentnej (OCT) i obrazów siatkówki z laserowej oftalmoskopii skaningowej w podczerwieni (IR-SLO) może wykrywać stwardnienie rozsiane (MS) z dokładnością bliską 100 proc., co potencjalnie prowadzi do wcześniejszej diagnozy i leczenia.



– To podejście wypełnia niezaspokojoną potrzebę w diagnostyce stwardnienia rozsianego poprzez wykorzystanie obrazów o wysokiej rozdzielczości (IR-SLO) wraz z danymi OCT – powiedziała badaczka Rahele Kafieh z Wydziału Inżynierii Uniwersytetu Durham w Durham w Anglii. – Lepsza wydajność diagnostyczna, z wysoką czułością i swoistością, sugeruje, iż ta metoda może lepiej odróżniać osoby ze stwardnieniem rozsianym od osób zdrowych, odpowiadając na zapotrzebowanie na dokładniejsze i bardziej niezawodne narzędzia diagnostyczne w tej chorobie – wyjaśniła.

Co dwa skany, to nie jeden

Uszkodzenia spowodowane stwardnieniem rozsianym mogą wpływać na siatkówkę oka. OCT może pomóc w ilościowym określeniu neurodegeneracji, monitorowaniu progresji niepełnosprawności i ocenie skuteczności terapii neuroprotekcyjnych.

Stwardnienie rozsiane może być skutecznie leczone na etapie przedklinicznymWieloośrodkowy, międzynarodowy zespół badaczy sprawdził, czy włączenie leków modyfikujących przebieg choroby na przedklinicznym jej etapie wydłuży czas do wystąpienia pierwszych objawów klinicznych. Wnioski opublikowano w „JAMA Neurology”.
Idź do oryginalnego materiału