Czym jest mobilność ruchowa?
Zdolność układu nerwowego do wykonania efektywnego i pełnego zakresu ruchu w stawie, nazywamy mobilnością ruchową. Zakres ruchów naszego ciała jest uzależniony od siły mięśni, jak i również od poziomu ich rozciągnięcia. Bez tych dwóch czynników nasze ciało jest spięte i nieprawidłowo funkcjonuje, co później przyczynia się do wielu schorzeń czy kontuzji.
Przyczyny ograniczenia mobilności ruchowej
W obecnych czasach brakuje nam ruchu. W mieście wolimy jeździć tzw. miejskimi autobusami, zamiast zwyczajnie skorzystać ze świeżego powietrza, idąc na nogach. Pojazdów jest coraz więcej. Widoczne to jest już w najmniejszych miasteczkach, gdzie korki narastają coraz szybciej. Poruszamy się coraz rzadziej. Wiele osób przenosi się na pojazdy, zapominając o podstawowym i jednym z pierwszych środków transportu, jakim jest rower.
Życie w pośpiechu, natłok obowiązków, praca w pozycji siedzącej – to kolejne czynniki, które wpływają niekorzystnie na nasz organizm. choćby w ramach spędzania wolnego czasu wybieramy się do kawiarni lub na zakupy do galerii handlowej. A może warto byłoby ten czas spędzić aktywnie?
Rozciąganie przed treningiem
Z drugiej strony możesz regularnie ćwiczyć lub uprawiać sport i mimo, iż myślisz, iż wpływa to korzystnie na Twój organizm to prawda może być zupełnie inna. o ile masz ograniczoną mobilność ruchową, to takimi aktywnościami możesz robić sobie tylko krzywdę. Dlatego tak ważne jest to, aby dbać o prawidłową mobilność ruchową naszego organizmu.
Jak zacząć dbać o mobilność ruchową?
Rozciąganie – czyli tzw. stretching
Chcąc poprawić swoją mobilność ruchową, warto systematycznie rozciągać mięśnie. o ile nie jesteś osobą, która regularnie ćwiczy pamiętaj, o tym, aby rozciągać swoje ciało na rozpoczęcie i zakończenie każdego dnia. Poprawi to znacznie postawę Twojego ciała i zapobiegnie powstawaniu wielu dolegliwości bólowych w przyszłości.
Rozciąganie warto podzielić na dwa rodzaje:
- statyczne – jest to rozciąganie się do maksymalnego naciągnięcia i zatrzymanie ruchu w tej płaszczyźnie przez pewien czas.
- dynamiczne – to rozciąganie polega na wykonywaniu pogłębiających się ruchów pulsacyjnych.
Cały stretching powinien trwać około 10 minut. jeżeli zaś sport jest Twoim “drugim ja” to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest przygotowanie swojego ciała do treningu, jak i jego regeneracja po aktywności.
Regularne rolowanie mięśni znacznie zwiększa zakres ruchów
Rolowanie zwiększa mobilność ruchową
Rolowanie to kolejna czynność, która zwiększy Twoją mobilność ruchową. Automasaż rollerem przed treningiem – pobudza mięśnie do pracy, a po wysiłku przynosi uczucie rozluźnienia. Rolowanie pomaga zwalczyć zakwasy, które przy częstym występowaniu prowadzą do przykurczu mięśni. Rolując się poprawiamy krążenie oraz ukrwienie mięśni, zapobiegając niedotlenieniu tkanek.
Ćwiczenia z rollerem wpłyną pozytywnie na Twój organizm, choćby o ile nie uprawiasz żadnego sportu lub robisz to bardzo rzadko. Masaż rollerem obniża poziom stresu, co jest zaletą dla osób, które miały ciężki dzień w pracy. Praca z wałkiem pozwala “rozgonić” uciążliwe bóle pleców oraz innych części ciała. Systematyczne rolowanie zwiększa zakres ruchów, co przydaje się nie tylko w sporcie, ale podczas wielu codziennych czynności.
Osoby, które przez lata regularnie się rozciągają i ćwiczą z rollerem są w stanie zwiększyć elastyczność oraz zakres ruchu w stawach, czyli mobilność ruchową. Możesz rolować się dzięki rollerów znajdujących się w naszym Sklepie Acus Med. Nie wiesz jaki jest dla Ciebie odpowiedni? Zapraszam do przeczytania naszego poradnika na blogu – Jaki roller wybrać?